Španjolska zaustavila Hrvatsku i uništila snove o finalu i zlatu

•
  •
  •
  •

Hrvatski rukometaši nisu se uspjeli plasirati u finale Europskog prvenstva u Poljskoj, u polufinalu igranom u petak u Krakowu bolji su bili Španjolci sa 33:29 (18:14).

Nažalost, hrvatski rukometaši nisu uspeli ponoviti briljantnu predstavu kao protiv Poljske i u izjednačenom susretu sitnice su prelomile utakmice na španjolsku stranu.

Bio je to čak 17. polufinale hrvatskih rukometaša na velikim natjecanjima, nažalost i osmi poraz, a peti uzastopni. Bilo je to i treće uzastopno polufinale na europskim prvenstvima koje smo izgubili, pa tako europsko zlato i dalje ostaje jedino nedostižno za naše rukometaše.

Hrvatska je sjajno ušla u utakmicu i prvih 20 minuta bila je u stalnom vodstvu. Pritom smo imali i po tri gola viška (4:1, 8:5, 10:7, 12:9). Mirko Alilović je imao tri obrane, obrana je funkcionirala, a u napadu smo igrali raznovrsno i brzo. Nažalost, u posljednjih deset minuta prvog dijela naša se igra raspala. Počelo je curiti na sve strane i Španjolci su serijom 8-1 od tri gola zaostatka (10:13) došli su do četiri gola prednosti (18:14).

Španjolci su nas uništili golovima s crte, Julen Aguinagalde je zabio četiri gola, dok su Arpad Šterbik i Gonzalo Perez de Vargas skupili ukupno sedam obrana.

Nastavak je donio i prvo španjolsko vodstvo s pet golova razlike (19:14). Srećom, zabili smo brza dva gola za smanjenje vodstva (16:19) i u idućih nekoliko minuta plesali između tri i četiri gola zaostatka. U 40. minuti smo se napokon približili na dva gola minusa (21:23), a zatim promašili dva napada za minus jedan. U 45. minuti smo se posve vratili u igru golom Luke Šebetića, koji je smanjio na 23:24. Minus jedan smo imali i sedam minuta prije kraja (26:27), no nažalost, Španjolci tada rade seriju 3-0 i pet minuta prije kraja utakmice imaju velikih 30:26. Kada je Manuel Štrlek minutu i pol prije kraja kod rezultata 29:32 dopustio Šterbiku da mu obrani sedmerac bio je konačan kraj.

Španjolce su do četvrtog plasmana u finale predvodili Jesus Antonio Garcia i Valero Rivera sa šest, te Julen Aguinagalde s pet golova, dok su u hrvatskim redovima najefikasniji bili Ivan Slišković sa šest, teMarino Marić, Marko Kopljar i Manuel Štrlek s po četiri gola.

U drugom polufinalu je Njemačka nakon produžetaka pobijedila Norvešku 34:33 (27:27, 14:13), a odlučujući pogodak postigao je Kai Hafner pet sekundi prije kraja produžetka.

Finale je na rasporedu u nedjelju u 17:30, dok je dvoboj za broncu između Hrvatske i Norveške u 15:00 sati.

HRVATSKA – ŠPANJOLSKA 29-33 (14-18)

HRVATSKA: Stevanović, Alilović; Marić 4, Duvnjak 1, Kopljar 4, Gojun, Horvat 3 (1), Karačić 3, Štrlek 4 (1), Čupić 2, Kovačević , Mamić, Šebetić 2, Slišković 6, Cindrić, Kozina

ŠPANJOLSKA: Šterbik, Perez de Vargas; Gurbindo, Maqueda 2, Tomas 5, Entrerrios 4, Aguinagalde 5, Ugalde 3, Canellas, Morros de Argila, Garcia 6, Baena, Rivera 6 (5), Guardiola 1, Del Arco, Dujšebajev 1

ISKLJUČENJA: Hrvatska 4 minute, Španjolska 4 minute.
SEDMERCI: Hrvatska 4/2,  Španjolska 5/5

M.R./Foto:twitter