ulaz[1]

Rijeka osvojila prvi Superkup

Share Button

Na otvaranju sezone Dinamo i Rijeka odigrali su solidnu utakmicu. Dinamo je imao inicijativu, ali je Rijeka iskoristila svoje prilike i došla do pobjede 2:1. Nakon drugog  vodstva Rijeke, igra Dinama  se raspala.

S nestrpljenjem su Modri čekali početak nove sezone i utakmicu Superkupa koju je Dinamo otvorio s čak pet novih igrača od samog početka. Na terenu su bili Eduardo, Sigali, Gonçalo, Machado i Pjaca, momčad u uobičajenom rasporedu, a Modri su već u 3. minuti umalo primili pogodak. Nekarakteristična pogreška i kriva predaja kapetana Šimunića gurnula je Krstanovića u čistog zicera, ali bivši napadač Modrih šalje loptu tik uz vratnicu.

Dinamo je dobro izgledao prvih desetak minuta, Modri su bili ti koji su više imali loptu u svojem posjedu i imali laganu dominaciju da bi u 11. minuti – Rijeka povela. Sharbini je izborio prekršaj i ubacio u sredinu gdje je Samardžić skočio i poslao loptu u mrežu. Nakon pogotka i vodstva Rijeke Modri su bili očigledno uzdrmani, nisu dobro stajali na terenu i Rijeka je izuzetno lako dolazila do prilika. Srećom, novi vratar Dinama bio je na razini zadatka, sjajno je branio i zaustavio nekoliko opasnih pokušaja Rijeke.

Petorica debitanata u Dinamu

U prvom sastavu Modrih je na otvaranju sezone bilo čak pet novih igrača! Tako su debi u prvoj mogućoj utakmici u dresu najboljeg hrvatskog kluba imali Eduardo, Sigali, Gonçalo, Machado i Pjaca.

Pritisak Rijeke trajao je petnaestak minuta, a onda je Dinamo ponovno počeo povezivati igru i sve češće se igralo na polovici Rijeke. Modri su imali niz prekida, Machado je svaki od njih oštro ubacivao u sredinu i bilo je jasno kako je protiv tvrde i čvrsto posložene Rijeke upravo taj segment igre prilika za Modre. Nakon niza kornera i pritiska Dinamo je u 39. minuti zasluženo izjednačio. Riječka obrana je izbila prvi centaršut Machada, ali ne i drugi koji je išao na drugu stativu do Sigalija koji debitira pogotkom.

Dinamo je u nastavak ušao s Brozovićem umjesto Gonçala u sredini terena, ali i još odlučniji i bolji nego u drugom dijelu prvih 45 minuta. Slično kao na početku utakmice, već u ranoj fazi smo skoro vidjeli pogodak kada je vratnica spasila Rijeku. Antolić je odlično pucao s 22-23 metra, Vargić sjajno obranio, a odbijanac ide na glavu Pjace koji lukavo puca preko vratara Rijeke, no vratnica spašava pogodak. Dinamo je nastavio dominirati, igralo se gotovo isključivo na polovici Rijeke te je bilo nekoliko obećavajućih situacija kojima je tek zadnji pas za pogodak.

I Riječani su imali svoje šanse. U 68. minuti Krstanović je zaprijetio udarcem pored gola i tako najavio ono što je slijedilo za dvije minute – novo vodstvo Rijeke. Bivši napadač Modrih je povukao kontru, u kaznenom prostoru našao Moisesa koji s 12-13 metara zabija za 2:1.

Dinamo je kontrolirao igru, ali i teško dolazio do prilika pa je tako u posljednjih desetak minuta klupa povukla i taktičku promjenu: Ademi se pomaknuo na trećeg stopera, a bočni su se dignuli jako visoko.  Dinamo je lovio rezultat, pritiskao Rijeku  a nakon jednog prekida Rijeka je povukla kontru, Kramarić je na par metara ostao sam, ali Eduardo fantastično obranio njegov pokušaj. Do kraja utakmice Riječani su malo odugovlačili s igrom i uspjeli prvi put osvojiti Superkup.

Slijede europski nastupi oba naša kluba. Rijeka 17. srpnja na Kantridi igra prvu utakmice drugog pretkola Eurolige protiv Fercenvcaroša, a Dinamo u 2. pretkolu Lige prvaka utorak u Maksimiru dočekuje  litavski Žalgiris.

GNK Dinamo – HNK Rijeka  1:2 (1:1)

Suci: Zlatko Šimčić (Koprivnica), Miro Grgić (Osijek), Dalibor Conjar (Osijek), Tihomir Pejin (Donji Miholjac)

Gledatelja: 7.000

Dinamo: Eduardo – Leko, Sigali, Šimunić, Pivarić – Gonçalo (od 46. Brozović), Ademi, Machado – Pjaca (od 61. Radonjić), Antolić, Čop

Rijeka: Vargić – Tomečak, Samardžić, Mitrović, Leovac – Jajalo (od 67. Kramarić), Brezovec – Jugović, Moises, Sharbini (od 50. Kvržić) – Krstanović

Žuti kartoni: Leko (10.), Ademi (32.), Pjaca (54.), Radonjić (90.) / Mitrović (38.), Krstanović (87.)

Strijelci: 1:1 Sigali (39.) / 0:1 Samardžić (11.), 1:2 Moises (70.)