NETHERLANDS TENNIS DAVIS CUP

ČILIĆ DONIO POBJEDU HRVATSKOJ: Sutra se vraća u Domovinu

Share Button

Hrvatska je ponovno među 16 najboljih reprezentacija svijeta u Davis Cupu! Osigurao nam je to pobjednik US Opena Marin Čilić pobjedom 6:7 (4), 6:4, 6:2 i 7:5 protiv Thiema de Bakkera u odlučujućem, petom meču dvoboja Hrvatske i Nizozemske u Amsterdamu.

Prvi set bio je prilično izjednačen, Čilić je odmah na početku izgubio servis, koji je ipak uspio nadoknaditi i povesti sa 6:5. Došlo je do 13. igre, u kojoj je De Bakker poveo sa 6-1, Čilić se gotovo uspio vratiti do 6-4, ali Nizozemac je dobrim servisom iskoristio set-loptu za 7:6 (4) u prvoj dionici.

U drugom setu najbolji hrvatski tenisač i pobjednik US Opena zaigrao je bolje i nakon breaka poveo je s 3:1. Nakon toga bio je blizu još jednom oduzimanju servisa, a Nizozemac je zaprijetio tek kad je Marin servirao za drugi set. No hrvatski tenisač izvukao je dvije break-lopte i izjednačio na 1:1.

Treći set potpuno je otišao u Čilićevom smjeru, odmah je uzeo servis Nizozemcu, a uspio je to i ponoviti te sigurno odservirati za vodstvo 2:1 u setovima.

Četvrta dionica donijela je dosta prijetnji Čilićevom servisu, De Bakker je imao 0:40, ali Marin je to izvukao s dva asa i dva dobra poena.  Najbolji servis-gem odigrao je za 5:5, a onda je uzeo break i servirao za meč. Izborio je tri meč-lopte, što je rutinski iskoristio za važnu pobjedu!

Delić: Krivo mi je što nisam osvojio i drugi bod

Prava je šteta što 21-godišnji Mate Delić nije uspio okruniti pobjedom maestralnu igru iz prva tri seta protiv Haasea te tako postati prvi hrvatski tenisač koji je u prvom nastupu za reprezentaciju donio dva od tri boda potrebna za pobjedu.

Kaštelanin je odlično otvorio meč i breakom već u drugom gemu stvorio prednost koju nije ispustio, iako je Haase u dva navrata zaprijetio u gemovima na Delićevu početnom udarcu. Scenarij prvog seta preslikan je i na drugu dionicu. Delić je priliku za break iskoristio u sedmom gemu i spriječio mogući povratak Haasea.

No, Nizozemac nije želio otići s terena bez borbe. Kao što su u prva dva seta propuštene break-lopte Haasea gurnule u veliki rezultatski zaostatak, spriječile su Delića da dođe do pobjede u tri seta. Haase je do jedine prilike za break stigao u desetom gemu, što je ujedno bila i set-lopta za Nizozemca.

Osvojeni set pokrenuo je Haasea i navijače u Ziggo Domeu pa je domaći tenisač nastavio niz i u četvrtom setu, u kojem je poveo 5:0 te Deliću prepustio samo jedan gem. Nakon dva sata i 33 minute igre Haase je uspio vratiti meč u ravnotežu i izboriti peti, odlučujući set.

U njemu je Delić prvi stigao do breaka, poveo 2:0, ali tu svoju prednost nije uspio zadržati. Nizom od četiri gema, Haase je još jednim preokretom stvorio prednost koju je zadržao i pretvorio u konačnu pobjedu kada je nakon tri sata i 16 minuta borbe Delićev bekend završio u mreži.

Prva dva seta sam bio vrlo zadovoljan sa svojom igrom, koncetracijom i razinom igre koju sam pružio. U trećem setu, jednostavno, nisam imaoPredpregled malo sreće. On je pogodio dvije crte na dva važna poena, a meni su kod 5:4 izašla dva vrlo lagana forhenda. On je to iskoristio i priveo set kraju. U četvrtom setu osjetio se pad u mojoj igri, i psihički i fizički. Odlučio sam se čuvati za peti set, kad sam vidio da nemam šanse u tom četvrtom setu, izjavio je Delić nakon dvoboja.
Imao je hrvatski reprezentativac priliku za break kod 3:2 u trećem setu, ali je nije uspio iskoristiti, što se na kraju pokazalo jednim od ključnih trenutaka u dvoboju: U meču nisam o tome razmišljao, ali sigurno je bio jedan od odlučujućih trenutaka. Njegova bi igra sigurno pala i to drastično. Ne bi igrao na tom nivou, kad zna da imam dva seta i break u trećem. Ja bih se digao, atmosfera bi me povukla, tako da vjerujem da je to ključni trenutak u meču, istaknuo je Delić koji je prvi put u karijeri igrao meč u pet setova.