Briljanti Duvnjak i Stevanović: Rukometaši ‘razbili’ Norvešku i izborili Olimpijske igre u Riju!

•
  •
  •
  •

HRVATSKA rukometna reprezentacija izborila je plasman na Olimpijske igre u Rio de Janeiru nakon što je u odlučujućem susretu kvalifikacijskog turnira u Herningu deklasirala Norvešku 27:21 (14:7).

Nakon poraza od Danske i lošeg prvog poluvremena protiv Bahreina, hrvatski su rukometaši u ključnom dvoboju za plasman na OI odigrali bez pogreške i nijednog trenutka njihova pobjeda nije bila upitna.

Izabranici Željka Babića su briljantno otvorili utakmicu. Poveli su 5:0, imali 8:1 te 11:3. Norvežani su prvi gol na utakmici postigli u osmoj minuti, drugi u 13. minuti, a u prvih 20 minuta postigli su samo tri gola.

Briljirao je Ivan Stevanović koji je u prvom poluvremenu skupio 12 obrana. Hrvatska je u prvom poluvremenu imala devet golova prednosti, a na odmor se otišlo rezultatom 14:7.

U nastavku susreta hrvatska vrsta je mirno zaključila priču izborivši pete olimpijske igre nakon proglašenja hrvatske neovisnosti.

Stevanović je u drugom poluvremenu dodao još četiri obrane, za ukupno 16, a svoj obol je dao i Ivan Pešić s tri obrane. Hrvatski vratari su tako turnir u Herningu zaključili s 48 obrana što je prosjek od 16 susreta po susretu.

Najučinkovitiji u hrvatskim redovima bio je Domagoj Duvnjak sa šest golova, dok su Luka Šebetić, Ivan Čupić i Denis Buntić dodali po četiri gola. Kod Norvežana najučinkovitiji su bili Magnus Jondal sa šest iKristian Bjornesen s pet golova.

Hrvatska je kvalifikacijski turnir u Herningu zaključila s dvije pobjede (Norveška, Bahrain) i porazom od Danske izborivši Rio gdje će loviti treće zlato nakon Atlante (1996.) i Atene (2000.). Na posljednjim Igrama u Londonu naši su rukometaši bili treći, dok su u Pekingu (2008.) bili četvrti. Jedine OI na kojima nisu nastupili bile su one u Sydneyju 2000.

U posljednjem susretu u Herningu Danska je pobijedila Bahrein 26:24 (12:12) i tako potvrdila plasman u Rio.

HRVATSKA – NORVEŠKA 27:21 (14:7)
HRVATSKA: Stevanović, Pešić; Marić 1, Duvnjak 6, Kopljar, Gojun, Horvat 2, Buntić 4, Štrlek 2, Čupić 4 (2), Pavlović, Kozina 1, Mamić 2, Cindrić, Šebetić 4, Sliškovi 1ć
NORVEŠKA: Erevik, Espen; Sagosen 3, Kristensen, Myrhol 1, Hykkerud, Overby, Mamelund, Rambo, Jondal 6 (4), Bjornsen 5, Andre, Gullerud 3, O’Sullivan 1, Reinkind 2, Hansen
IGRAČ MANJE: Hrvatska 8 minuta, Norveška 10 minuta.
SEDMERCI: Hrvatska 2/5, Norveška 4/5

M. R. Foto:cropix