DINAMO-HAJUK 1:1 Derbi u Maksimiru uživo pratilo 25 tisuća gledatelja

•
  •
  •
  •

Derbi Dinama i Hajduka na Maksimiru, odigran u fantastičnoj atmosferi, završio je bez pobjednika, 1:1 (1:1).

Nova sezona Prvog HNL-a nije mogla početi na ljepši način, u Zagrebu je odigran veliki derbi pred punim stadionom i uz odličan nogomet dva ravnopravna suparnika, posebno u prvom poluvremenu.

Trener Hajduka Burić odlučio se na Jeffersona i jači vezni red, a Damir Krznar stavio je Henriqueza u napad od prve minute.

Hajduk je hrabro ušao u dvoboj i poveo je već u osmoj minuti, iz prvog udarca na gol. Ogroman posao napravio je sjajni Ohandza, koji je promiješao nekoliko igrača i ušao s boka u kazneni prostor, a potom je kao na pladnju poslužio Miju Caktaša, koji s 10-ak metara precizno gađa domaću mrežu.

Dinamo u prvih pola sata nije uspio spojiti niti jednu kvalitetnu akciju, no nakon kratkog prekida zbog vrućine počeo je igrati bolje pa je uspio izjednačiti prije odmora, točnije u 38. minuti. Sličnu ulogu kao Ohandza za prvi gol imao je ovaj put Marko Pjaca, koji je odlično primio loptu na lijevom boku, bez problema prošao Tudora i krenuo iskosa prema petercu, gdje je sačekao utrčavanje Soudanija, a Alžirac je snažno poslao povratnu loptu u Kalinićevu mrežu.

Dinamo je u prvom dijelu bio nešto aktivniji, no rezultat je bio realan. ‘Modri’ su imali 55 posto posjeda lopte, uputili su sedam udaraca prema suparničkom golu, od čega su četiri išla u okvir, dok je Hajduk imao dva udarca, a samo je udarac Caktaša išao u okvir gola.

Nakon zanimljivog prvog poluvremena, u drugom dijelu igra se malo primirila. Mlade zvijezde Andrija Balić i Ante Ćorić izašle su iz igre, Balić u 52., a Ćorić u 62. minuti. Priliku je prvi put u dresu Dinama dobila skupa prinova iz Splita Marko Rog, koji je zaigrao umjesto Ćorića.

Prvu šansu u nastavku imao je Pjaca u 48. minuti,  prošao je po lijevoj strani i pucao, no daleko od gola. Hajduk je zaprijeo u 56. minuti. Caktaš je na rubu kaznenog prostora uposlio Vlašića, čiji je udaracEduardo obranio. U drugom dijelu ritam utakmice je pao i nije bilo previše uzbuđenja. Hajduk se orijentirao na obranu rezultata, a Dinamo nikako nije uspijevao ozbiljnije ugroziti Kalinića.

Od 75. minute uspio se ipak Dinamo nešto jače nametnuti na travnjaku, a pritisak modrih je u 85. minuti mogao rezultirati golom, opasno je pucao Cekici s 20-ak metara u sam kut gola, no odlično je reagirao Kalinić. Derbi je na kraju završio rezultatom iz prvog poluvremena.

Najveći derbi hrvatskog nogometa izazvao je navijačku euforiju kakva već godinama nije viđena u Zagrebu. Za ogled na stadionu Maksimiru vladao je nezapamćeni interes zbog čega je vodstvo Dinama nakon što su rasprodani planirani kapaciteti stadiona, otvorilo i tribinu sjever gore.

Nakon što su braća Zdravko i Zoran Mamić završila u pritvoru zbog sumnji u milijunske malverzacije, Bad Blue Boysi su se nakon više od pet godina vratili na Maksimira, a derbi je izazvao i veliki odaziv Torcide. Sasvim sigurno dio navijača je stigao na utakmicu bez obzira na situaciju oko braće Mamić, željan dobrog nogometa i prave atmosfere.

Zanimljivo je da su u prvom kolu treneri Dinama i Hajduka Damir Krznar i Damir Burić su debitirali kao samostalni treneri u  HNL-u. Nikada se još u povijesti nije dogodilo da Dinamo i Hajduk u sezonu uđu s debitantima na klupi i da se odmah međusobno sukobe u prvom kolu.

Splićani su posljednji put u Maksimiru slavili još u rujnu 2008. godine. Hajduk je od tada u Maksimir upisao 11 poraza i izborio četiri remija.

DINAMO – HAJDUK 1-1