HEROJ S KLUPE: Junak Portugala priznao kako ga je Ronaldo motivirao!

•
  •
  •
  •

PORTUGAL je od 25. minute igrao bez najboljeg igrača Cristiana Ronalda koji je zbog ozljede koljena morao napustiti teren

Nogometna reprezentacija Portugala osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je u finalnom susretu na stadionu Stade de France pred 80.000 gledatelja nakon produžetaka pobijedila Francusku 1-0.

Junak utakmice bio je portugalski napadač Eder koji je u 109. minuti sjajnim udarcem sa 20-tak metara svladao Huga Llorisa. Sjajnu predstavu pružio je i portugalski vratar Rui Patricio obranivši nekoliko iznimno teških udaraca.

Francuzi su najbliže golu bili u 90. minuti kada je Andre-Pierre Gignac pogodio vratnicu. Okvir gola pogodili su i Portugalci. Raphael je u 108. minuti uzdrmao vratnicu iz slobodnog udarca.

Odlučujući pogodak ostigao je Ederr u 109. minuti, igrač s klupe koji je u igru ušao u 79. minuti umjesto Renata Sancheza,
”Ronaldo mi je rekao da ću zabiti pobjednički pogodak. Njegova izjava mi je dala snagu i samopouzdanje. Ostvarili smo veliki uspjeh, ali to je i bio naš cilj od prvog dana prvenstva. Svi smo živjeli za ovaj uspjeh i uspjeli smo”, kazao je Eder, inače napadač francuskog prvoligaša Lillea i novi portugalski heroj.

Francuski klub je na Twitteru nakon finala objavio poruku: ”Razočaranje nakon finala je ogromno, ali ponosni smo što možemo računati na tako dobrog napadača.”
Ronaldo je stradao već u osmoj minuti utakmice nakon starta Dimitrija Payeta. Izdržao je na terenu do 25. minute, no tada je u suzama napustio teren. Portugalski majstor je na ovom prvenstvu oborio dva rekorda i izjednačio još jedan.

Postao je nogometaš s najviše nastupa na europskim prvenstvima (21), a postao je i prvi nogometaš koji je bio strijelac na četiri europska prvenstva. Dva je pogotka postigao na EP-u 2004., jednog 2008. godine, tri na Euru 2012. i tri u Francuskoj, odnosno ukupno devet golova. S devet postignutih golova Ronaldo je dostigao Michela Platinija koji je do ovog turnira bio najbolji strijelac u povijesti europskih prvenstava. Platini je svih 9 golova zabio na EP-u 1984. godine, kada je predvodio Francusku do naslova prvaka.

Zanimljivo, bilo je to prvo finale u povijesti europskih prvenstava koje je u 90 minuta završilo bez golova.

Portugalu je to bilo drugo finale i prvo slavlje nakon što su na EP-u 2004. pred svojim navijačima zapeli u finalu izgubivši od senzacije turnira Grčke. Trijumfom u Parizu Portugal je postao deseta reprezentacija koja se okitila europskom krunom. Najuspješniji su Nijemci i Španjolci sa po tri titule, Francuzi su ostali na dva euro naslova, europsku titulu su osvojili i Italija, Grčka, SSSR, ČSSR, Danska i Nizozemska.

Francuzima je ovo bilo treće finale i prvi poraz nakon što su slavili 1984. i 2000. godine.

Rt/foto:Twitter