KUD BAŠ ON: Hrvatskoj protiv Portugala sudi ‘najgori sudac Europskog prvenstva!’

•

ŠPANJOLAC Carlos Velasco Carballo određen je za glavnog suca utakmice osmine finala Europskog nogometnog prvenstva Hrvatska – Portugal, koja će biti odigrana u subotu, 26. lipnja u Lensu, s početkom u 21 sat.

Velasco Carballo je u dosadašnjem dijelu EP-a sudio dvije utakmice: Albanija – Švicarska (0-1) u Lensu i Slovačka – Engleska (0-0) u Saint-Etienneu. Španjolski arbitar je na dvoboju Albanije i Švicarske pokazao šest žutih kartona i isključio je albanskog kapetana Canu, dok je Englezima i Slovacima pokazao jedan žuti karton.

Beusan: Kud baš on?

Mateo Beusan proglasio ga je u emisiji HTV-a najgorim sucem EURA, a tu je ocjenu Oko sokolovo prokomentiralo i dan poslije za Sportske novosti. I dalje stoji kod izrečenog – Carballo je najgora opcija za Hrvatsku.

“Pa jesam, proglasio sam ga najgorim, kud baš on? On je u ove dvije prve utakmice najmanje pokazao i radio je najviše grešaka. Uostalom, nije logično da nam on baš sudi jer je Španjolac i jer mu je odlazna godina, on ima 45 godina i sljedeće godine više ne moŽe suditi. Ma nisam uopće sretan što nam sudi”, rekao je Beusan.

Dvije utakmice, šest velikih grešaka

Carballo je, po Beusanu, napravio čak šest velikih pogrešaka u te dvije utakmice.

“Prvo utakmica Albanije i Švicarske… U 13. minuti je dosudio žuti karton za igrača Švicarske, a nema uopće prekršaja. U 32. minuti igrač Švicarske ne dobija žuti karton, a startao je otvorenim džonom na nogu protivnika. U 35. minuti igrač Albanije nije dobio drugi žuti karton i isključenje, a namjerno je igrao rukom i zaustavio loptu u situaciji za gol.

Na utakmici Engleske i Slovačke nije dosudio dva čista jedanaesterca za Engleze. Jedan nakon prekršaja, a drugi u 76. minuti kada je slovački reprezentativac s obje ruke igrao loptom. Nije dobio ni žuti karton. Uz to je u 18. minuti igraču Slovačke propustio dati opomenu zbog udarca laktom u glavu. Bilo je sedam spornih detalja na te dvije utakmice i samo jedna ispravna odluka”, rekao je Beusan i znakovito dodao:

“Pa on nije najbolji sudac ni u Španjolskoj, ali je u uskoj vezi s predsjednikom tamošnjeg Saveza i zatio gura tako kako gura”.

Hrvati imaju dobra iskustva s Carballom

No, Hrvati imaju dobra iskustva s Carballom. Dvaput je bio postavljen za suca kvalifikacijskih utakmica koje je Hrvatska igrala na domaćem terenu i u kojima je slavila uvjerljive pobjede.

U kvalifikacijama za EURO 2012. Hrvatska je 6. rujna 2011. na Maksimiru svladala Izrael s 3-1 uz dva pogotka Eduarda da Silve i jedan Luke Modrića.

Četiri godine poslije Velsaco Carballo je bio glavni sudac u dvoboju Hrvatske i Norveške na Maksimiru, u kojem je naša reprezentacija pod vodstvom bivšeg izbornika Nike Kovača svladala Norvežane s čak 5-1. Strijelci su biliMarcelo Brozović, Ivan Perišić, Ivica Olić, Gordon Schildenfeld i Danijel Pranjić.

Loše iskustvo sa Španjolcem ima samo zagrebački Dinamo koji je pod njegovom sudačkom palicom izgubio utakmicu grupne faze Europske lige 1-2 od rumunjskog Temišvara, u prosincu 2009. na Maksimiru.