Nagrade hrvatskoga glumišta: “Črna mati zemla” najbolja dramska predstava

studeni 25, 2017 maxportal
Share Button

U Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu, u petak, 24. studenoga 2017. održala se jubilarna 25. dodjela Nagrade hrvatskoga glumišta.



Nagrade za najbolje predstave pripale su dramskoj predstavi “Črna mati zemla” Zagrebačkog kazališta mladih, predstavi za djecu i mlade “Sherlock Holmes” Zagrebačkoga kazališta mladih, baletu “Gospoda Glembajevi” Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu te opera “Otello” Hrvatskoga narodnoga kazališta Ivana pl. Zajca u Rijeci.

Nagrada za najbolju režiju dramske predstave pripala je Dori Ruždjak Podolski za režiju predstave “Črna mati zemla” Zagrebačkog kazališta mladih, za najbolje dirigentsko ostvarenje u operi Filipu Pavišiću za dirigiranje opere „Tosca” u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku te za najbolje koreografsko ostvarenje u baletu Leu Mujiću za koreografiju “Gospode Glembajeva” u produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu.

DOBITNICI NA 25. DODJELI NAGRADA HRVATSKOGA GLUMIŠTA

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području dramske umjetnosti: glumici ZDENKI HERŠAK

Nagrada za svekoliko umjetničko djelovanje na području operne umjetnosti: maestru VLADIMIRU KRANJČEVIĆU

Nagrada za izniman doprinos kazališnoj umjetnosti: Umjetničkoj udruzi djelovanja u kulturi ARTERARIJ za autorski projekt “Pogledaj me”

NAGRADE ZA NAJBOLJA OSTVARENJA IZ PODRUČJA DRAMSKE, RADIJSKE I TELEVIZIJSKE UMJETNOSTI

Najbolja dramska predstava u cjelini:
ČRNA MATI ZEMLA Kristijana Novaka/Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolje redateljsko ostvarenje u drami:
DORA RUŽDJAK PODOLSKI za režiju predstave „Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glavna ženska uloga u drami:
JASNA ANČIĆ za ulogu Žene u predstavi „Ostavljam te” prema motivima Edwarda Albeeja „Marriage play” u režiji Matjaža Latina i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta Zadar

Najbolja glavna muška uloga u drami:

BORKO PERIĆ za ulogu Frane u predstavi „Jedan sluga, dva gospodara” Richarda Beana u režiji Vite Taufera i produkciji Satiričkog kazališta Kerempuh iz Zagreba

Najbolja sporedna ženska uloga u drami:

URŠA RAUKAR za ulogu Bake u predstavi „Črna mati zemla” Kristijana Novaka / Tomislava Zajeca u režiji Dore Ruždjak Podolski i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja sporedna muška uloga u drami:

SINIŠA POPOVIĆ za ulogu Nikole u predstavi „Ljudi od voska” Mate Matišića u režiji Janusza Kice i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu

Izuzetno ostvarenje glumice do 28 godina:

ANA MARIJA VESELČIĆ za ulogu u predstavi „Zbunjoza” Mariusa von Mayenburga u režiji Ivana Plazibata i produkciji Kazališta Playdrama iz Splita uz produkcijsko sudjelovanje Gradskog kazališta mladih Split

Izuzetno ostvarenje glumca do 28 godina:

ROBERT BUDAK za ulogu u predstavi „Taksimetar” Gorana Vojnovića u režiji Matka Raguža i produkciji Teatra Exit iz Zagreba

Najbolja lutkarska predstavu ili predstava za djecu i mlade:
SHERLOCK HOLMES Ane Tonković Dolenčić prema motivima i likovima pripovijetki i romana Arthura Conana Doylea u režiji Krešimira Dolenčića i produkciji Zagrebačkog kazališta mladih

Najbolja glumica u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade:
ANJA ĐURINOVIĆ za ulogu u predstavi „Igra se nastavlja” Grigora Viteza u režiji Hrvoja Zalara i produkciji Kazališta Prijatelj iz Zagreba

Najbolji glumcac u lutkarskim predstavama ili predstavama za djecu i mlade:
SINIŠA NOVKOVIĆ za ulogu u predstavi „Od atoma do stanice” Siniše Novkovića u režiji Siniše Novkovića i produkciji Gradskog kazališta mladih Split

Najbolji praizvedeni suvremeni hrvatski dramski tekst ili najbolja dramatizacija, adaptacija, dramaturška obrada teksta ili dramaturgija predstave
HRVOJE IVANKOVIĆ za dramaturški koncept i oblikovanje teksta te IVICA BOBAN za dramaturšku obradu teksta „Marin Držić – Viktorija od neprijatelja” premijerno izvedenog na 68. Dubrovačkim ljetnim igrama

Najbolje glumačko ostvarenja u radio drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine):
OZREN GRABARIĆ za ulogu u radio drami „Mrtve duše, 3. dio“ Nikolaja Vasiljeviča Gogolja

Najbolje redateljsko ostvarenje u TV drami (dodjeljuje se bijenalno svake neparne godine):
GORAN KULENOVIĆ za režiju TV serije „Crno – bijeli svijet“ (2. sezona – 1. epizoda);

NAGRADE ZA NAJBOLJA SCENOGRAFSKA I KOSTIMOGRAFSKA OSTVARENJA U DRAMI, OPERI ILI BALETU

Najbolja kazališna scenografija:
DINKA JERIČEVIĆ u operi „Tosca” Giacoma Puccinija pod dirigentskim vodstvom Filipa Pavišića, u režiji Ozrena Prohića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Osijeku

Najbolja kazališna kostimografija:
MANUELA PALADIN ŠABANOVIĆ u baletu „Gospoda Glembajevi” na odabranu glazbu Ludwiga van Beethovena i Sergeja Rahmanjinova u koreografiji i režiji Lea Mujića i produkciji Hrvatskoga narodnoga kazališta u Zagrebu




Share Button