Majstorije Perišića i Kalinića za veliki preokret protiv Španjolskom! Subašić obranio penal

•

Hrvatska nogometna reprezentacija osvojila je prvo mjesto u skupini D na Euru Francuskoj nakon što je u susretu trećeg kola u Bordeauxu svladala branitelja naslova Španjolsku 2:1 (1:1).

Španjolska je povela golom Alvara Morate u sedmoj minuti, na 1:1 poravnao je Nikola Kalinić u 45., da bi pobjedu za prvo mjesto Hrvatskoj osigurao Ivan Perišić u 88. minuti.

Junak je bio i Danijel Subašić, koji je u 72. minuti obranio 11-erac Sergiju Ramosu.

Španjolci su izašli u najjačem sastavu, a hrvatski izbornik Ante Čačić značajno je promijenio početnu postavu, na klupi za pričuve ostali su lakše ozlijeđeni Modrić i Mandžukić, te Brozović, Strinić i Vida, koji imaju žute kartone, pa bi zbog novih opomena mogli propustiti osminu finala.

Šime Vrsaljko je ušao na poziciju lijevog braniča umjesto Strinića, a Tin Jedvaj na poziciju stopera umjesto Domagoja Vide. Upravo su Vrsaljko i Jedvaj bili najlošiji Vrsaljko je bio jednako slab u obrani i napadu, a Jedvaj je često bio loše postavljen i kasnio u intervencijama.

Marko Rog i Marko Pjaca, koji su ušli u vezni red, u prvom poluvremenu bili su gotovo nevidljivi, ali u nastavku su pružili solidne partije.

Nikola Kalinić je bio na visini zadatka i odlično je zamijenio Mandžukića. Uz Perišića i vratara Subašića, bio je naš najbolji igrač.

Prvu priliku na utakmici imao je Darijo Srna u šestoj minuti, ali je njegov udarac sa 15 metara iskosa prohujao visoko iznad gola. No, već minutu kasnije Španjolci su poveli. Neodlučnost hrvatskih igrača i loše postavljeni Vrsaljko i Jedvaj omogućili su da akcija Fabregasa i Davida Silve dovede u gol-šansu Moratu koji iz neposredne blizine pogađa mrežu.

Španjolci su stvorili još tri ozbiljne situacije u prvom poluvremenu. U 23. minuti David Silva je pucao sa vrha kaznenog prostora, ali Subašić je na mjestu, a pet minuta kasnije udarac Nolita blokirao je Ćorluka.

U 44. minuti Morata je bio u izglednoj prilici, ali je španjolskom napadaču lopta pobjegla.

Nakon španjolskog vodstva Hrvatska je zaprijetila u 12. i 14. minuti. Prvo je Rakitić presjekao loptu na polovici Španjolaca i time gurnuo Kalinića u kontru. Kalinić je iz trka dobro pucao sa 20 metara, ali De Gea je obranio.

U 14. minuti Kalinić je izbio loptu neopreznom De Gei koji se je poigravao u svom kaznenom prostoru, a Rakitić je iz prve opalio odličan lob, ali loptu je zaustavila greda.

U 64. minuti nizozemski sudac Kuipers mogao je dosuditi penal za Hrvatsku nakon što je Ramos sapleo Pjacu u kaznenom prostoru, ali je ostao nijem.

No, nekoliko minuta kasnije poklonio je penal Španjolcima, jer je navodno Vrsaljko oborio Davida Silvu. Hrvatski igrači, a posebno kapetan Srna, oštro su protestirali, naravno bezuspješno.

Tako je u 72. minuti Sergio Ramos dobio priliku da iz penala ponovno dovede u vodstvo Španjolsku, ali Subašić ga je pročitao i sačuvao je našu mrežu.

Prije izvođenja penala kapetan Srna je nešto šapnuo našem golmanu.

I kad se činilo da će utakmica završiti remijem, dvojica najboljih Hrvata na utakmici Kalinić i Perišić izveli su turbo kontru. Izbijenu loptu Pjace prihvatio je Kalinić koji je brzo krenuo u napad i potom uposlio Perišića, koji je dojurio je s lijevog boka, a zatim je sa 12 metara iskosa pogodio mrežu za pobjedu 2:1!

Hrvatska je natjecanje u skupini osvojila prvo mjesto sa sedam bodova, Španjolska je druga sa šest, Turska, koja je sa 2:0 (1:0) u Lensu svladala Češku, je treća s tri boda, dok je Češka ostala posljednja s jednim bodom.

Hrvatska će tako u osmini finala igrati u subotu u 21 sat u Lensu protiv jedne od trećeplasiranih reprezentacija iz skupine B, E ili F.