BARCELONA U BOJAMA KATALONSKE ZASTAVE: Katalonija je država, Barcelona je njena vojska

rujan 14, 2014 maxportal
Share Button

PRIJE DVA  dana gotovo 2 milijuna ljudi, među kojima i Barcini prvotimci, prosvjedovali su na ulicama grada tražeći referendum o neovisnosti Katalonije, točno 300 godina nakon što je ta pokrajina izgubila neovisnost okupacijom kastiljske i francuske vojske. U spomen na te događaje Barcelona je istrčala u dresovima u bojama katalonske zastave. S druge strane terena bila je momčad sastavljena gotovo isključivo do Baska, koji su sve donedavno, svoju neovisnost od Madrida tražili oružjem.

Prije točno 300 godina (1714.) Katalonija je izgubila neovisnost

U svečanoj atmosferi Barcelona je dočekala katalonsko-baskijski derbi na Camp Nou i proslavila pobjedu 2:0 protiv Athletic Bilbaa.

Zajednički neprijatelj (Madrid) zbližio je ove klubove te je derbi odigran u prijateljskom, ali natjecateljskom ritmu, s atraktivnim potezima i dobrim prilikama, ali napadači nisu imali svoj dan, sve do ulaska Neymara s klupe.

Ivan Rakitić od prve je minute na terenu na desnoj strani veznog trojca. U 38. minuti Raketa je sjajno nabacio Messiju, no Argentinac je pucao pored gola. Barcelona je ponovo zaprijetila pred kraj prvog dijela, u 43. minuti Rakitić je opalio sa 15-ak metara, a vratar Iraizoz uspio izbiti u korner.

Bilbao je upisao samo jedan udarac u okvir gola u prvih 45 minuta, Itturaspe je u 28. minuti pucao slabo posred gola, a Bravo lako obranio. U 50. minuti mreža se zatresla kada je El Haddadi pogodio za Barcelonu sa 10 metara, ali označeno je vrlo dvojbeno zaleđe.

Rakitić je ponovo zaprijetio u 70. minuti, ali udarac mu je blokiran. Njegove ubačaje iz kornera redovito je čistila baskijska obrana. Odigrao je Raketa odličnu utakmicu, ofenzivno ga je samo Messi nadmašio po većini parametara, dok je u defanzivi bio najbolji uz Mathieua i Busquetsa.

Trener Barcelone Luis Enrique u drugom je dijelu uveo Piquea, Neymara i Ramiresa umjesto Mascherana, El Haddadija i Pedra, a u 79. je Neymar na asistenciju Messija pronašao put do mreže za 1:0.

Samo pet minuta kasnije Lionel Messi je Brazilcu namjestio i drugi gol za 2:0. U sudačkoj nadoknadi Rakitić je gurnuo Neymara u priliku za hat-trick, ali sudac je označio zaleđe.

Komentirajte kao i prije. Jednostavno se prijavite putem Facebook-a, Gmail-a ili Twittera.