•
  •
  •
  •

DINAMO će ove sezone igrati u Ligi prvaka! Nakon gostujuće pobjede u Albaniji, u uzvratnom susretu četvrtog pretkola modri su na Maksimiru pred solidno popunjenim tribinama pobijedili Skenderbeu s 4:1.

Tako je Dinamo prošao albanskog prvaka s ukupnih 6:2 i zasluženo je prošao u grupnu fazu najelitnijeg klupskog natjecanja na svijetu.

Dinamo je peti put izborio plasman u elitno natjecanje Starog kontinenta, a devetu godinu zaredom igrat će hrvatski prvak u Europi najmanje do Božića. Modri su natjecanje po skupinama Lige prvaka dohvatili četiri puta no niti jednom nisu prošli dalje. Tri puta su bili posljednji, a jednom drugi, ali te 1998./1999. godine to nije bilo dovoljno za prolaz.

Urnebesan početak – tri gola u 15 minuta

Dinamo je plasmanom u Champions League osigurao i najmanje 14 milijuna eura. Za uspješan prolaz kroz kvalifikacije zaradio je dva milijuna eura, a sam ulazak u Ligu prvaka donosi dodatnih 12 milijuna eura, i to bez obzira na ishod natjecanja u skupini.

Zagreb, 25.08.2015 - 2.utakmica doigravanja za Ligu prvaka, GNK Dinamo - FC Skenderbeu. Na fotografiji Ante Ćorić, Gerhard Progni, Bernard Berisha, Kristi Vangjeli, Renato Arpi. foto HINA/ Daniel KASAP / dk

foto HINA/ Daniel KASAP

Početak utakmice bio je iznimno uzbudljiv, već u prvih 15 minuta postignuta su tri pogotka. U devetoj minuti junak iz prve utakmice Pivarić je ubacio s boka, a Soudani je na drugoj vratnici glavom poslao loptu u mrežu. Nisu igrači Dinama niti proslavili vodstvo kako treba, a Esquerdinha je u 10. minuti izjednačio na 1:1.

Ipak, pet minuta kasnije Soudani je nakon jedne gužve u gostujućem petercu vratio loptu škaricama unazad, dočekao ju je na pravom mjestu Hodžić i pogotkom s 13 metara doveo Dinamo u novo vodstvo – 2:1.

Bila je to dosta otvorena utakmica, u 17. minuti Radaš je iz slobodnog udarca s 20 metara očešao vratnicu Dinama.

Sa sucem Rocchijem nije bilo šale, prvo je dao žuti karton Ćoriću zbog slabašnog prekršaja, a onda i Pivariću zbog, prema njegovoj procjeni, simuliranja prekršaja za jedanaesterac.

U 37. minuti opasno je domaćoj mreži zaprijetio Lilaj s 20-ak metara, no lopta je prošla pored gola, a u zadnjoj minuti mogao je na 3:1 povisiti Soudani, ali pucao je u albanskog vratara.

Crveni za Goncala Santosa

Tek što je počelo drugo poluvrijeme sučev kriterij uzeo je danak – Goncalo Santos napravio je nesmotren prekršaj, za što je zaradio drugi žuti, odnosno crveni karton, pa je Dinamo od 48. minute ostao s igračem manje. Trener Zoran Mamić odmah je reagirao i umjesto Hodžića u 52. minuti uveo u igru Domagoja Antolića.

U 53. minuti veliku prigodu za goste imao je Progni, ali s 12 metara pucao je jako loše. Kazna je došla brzo,  55. minuti Jeremy Taravel zabio je iz gužve nakon udarca Machada  iz kuta za 3:1.

Iako je bio s igračem manje, Dinamo nije bio jako podređen, gosti su počeli diktirati tempo, no nisu bili previše opasni. Dobru priliku za Skenderbeu u 63. minuti iz slobodnog udarca imao je Shkembi, a u 71. minuti se lijepo probio Marko Pjaca i zaprijetio je s 15 metara, ali pucao je preko gola.

Ipak, ako je dvojbi još i bilo, riješio ih je svojim drugim golom danas alžirski reprezentativac u redovima Zagrepčana, Soudani je nakon dobre okomite lopte Juniora Fernandesa potvrdio modru sezonu u Ligi prvaka lijepim pogotkom u donji lijevi kut s 15 metara u 80. minuti!

Ždrijeb skupina Lige prvaka na rasporedu je u četvrtak u 17.45.

Dinamo, statistika

DINAMO – SKENDERBEU 4-1

ZAGREB. Stadion Maksimir – 13,000 gledatelja; Sudac: Gianluca Rocchi (Ita)
Strijelci: 1-0 Soudani (9), 1-1 Esquerdinha (10), 2-1 Hodžić (16), 3-1 Taravel (55), 4-1 Soudani (80)
Žuti kartoni: Goncalo, Pivarić, Ćorić / Berisha, Vangjeli
Crveni kartoni: Goncalo (48)

DINAMO: Eduardo – Pinto, Sigali, Taravel, Pivarić – Machado, Goncalo – Soudani, Ćorić (od 67. Rog), Pjaca (od 77. Fernandes) – Hodžić (od 51. Antolić)
SKENDERBEU: Shehi – Vangjeli, Radas, Jashanica, Arapi – Progni (od 65. Nimaga), Lilaj, Skhembi, Esquerdinha – Latifi (od 78. Hristov), Berisha (od 56. Olayinka)