Europski Dinamo razbio Arsenal: Londonski Topnici potopljeni na Maksimiru

•
  •
  •

Pivarić je natjerao Chamberlaina na autogol, pa je zabio Fernandes, Giroud je isključen, 17.840 gledatelja  je ludovalo… Dinamovci pretrčali 11 kilometara više.

Dinamo je bacio na koljena slavni Arsenal i ostvario jednu od najvećih pobjeda u svojoj povijesti. Maksimir se sinoć vratio u povijest! Veliki i moćni ‘Topnici’ potpisali su kapitulaciju pred rastrčanim igračima Dinama.

Protiv Arsenala se išlo glavom na kopačku i to se moralo nekako vratiti. Kada je obrana popustila, ukazao se vratar Eduardo. Skidao je ispod prečke, uklizavao u udarce… Dinamovci su pretrači 105, a Topnici  tek 94 kilometra.

Josip Pivarić je već nekoliko puta iznenadio je nevjerne Tome. Toliko su ga ismijavali i podcjenjivali a dečko iz Zeline je odgovorio golom i asistencijom za onaj drugi. Kapa dolje majstore!

Očekivano, Arsenal je preuzeo kontrolu nad igrom dok se Dinamo orjentirao na brze polukontre. Početak je obilježio Eduardo koji prvo izvadio loptu Girouda kada su je svi vidjeli u golu da bi malo kasnije, uz pomoć stative, osujetio novi pokušaj Girouda. U rijetkim trenucima kada bi ‘modri’ došali malo do zraka, njihovi pokušaji su završavali visoko iznad vratnice. Dva puta Pjaca i jednom Antolić.

Dinamo poveo u 24. minute. Kombinirali su ‘plavi’ oko kaznenog prostora Arsenala da bi Soudani gurnuo u prostor za Pivarića. Prvi pokušaj završio je u tijelu vratara Ospine, ali je odbijanac, uz pomoć Oxlade Chamberlaina, odsjeo u mreži Arsenala za erupciju u Maksimiru!

ZAGREB, CROATIA - SEPTEMBER 16:  Olivier Giroud of Arsenal is shown the red card by referee Ovidiu Hategan during the UEFA Champions League Group F match between Dinamo Zagreb and Arsenal at Maksimir Stadium on September 16, 2015 in Zagreb, Croatia.  (Photo by Alexander Hassenstein/Getty Images)

Novi šok za goste bilo je isključenje nervoznog Girouda u 40. minuti. Nakon što se ispromašivao, izgubio je živce, pa je prvo u 23. minuti dobio žuti karton zbog prigovora, a zatim i zbog grubog prekršaja na 30 metara od Arsenalovog gola. Engleski komentatori su njegov crveni karton nazvali jednim od najglupljih u povijesti.

U nastavak je Dinamo ušao sa stativom Soudanija i promašajem Sigalija s manje od dva metra u nastavku akcije. Sasvim dovoljno da digne na noge tribine Maksimira na kojima se skupilo nešto manje od 18 tisuća navijača.

Ponovno je Eduardo preuzeo ulogu spasitelja, ovoga puta nakon pokušaja Özila. Bila je to treća velika obrana Dinamova vratara.

Dinamo je u 58. minuti napravio ono o čemu su njegovi navijači mogli samo sanjati… Machado je izveo udarac iz kuta, Fernandes je nadskočio Koscielnya i glavom poslao loptu u mrežu. Počela je pjesma tribina koja je trajala sve do kraja utakmice.

Očajni Arsene Wenger je u 64. minuti napravio tri izmjene. Poslao je i TheaWalcotta kojeg je čuvao za Chelsea a kojem je Maksimir ostao u lijepom sjećanju jer je najbolju utakmicu u dresu Engleske odigrao upravo na ovom stadionu. Imao je nos trener Arsenala jer je Walcott pobjegao obrani Dinama i donio nadu gostima u 78. minuti.

Vrijeme je prolazilo neobično sporo, ali Dinamo je izdržao… Mogao je, i trebao,  Ćorić u zadnjim sekundama zabiti za  3-1, ali i ovako je odlično.