GRAZIE, ITALIA: Vatreni skormnom igrom dobili Maltu i osigurali plasman na Euro

•
  •
  •
  •

Hrvatska je minimalnom pobjedom 1:0 nad Maltom ipak uspjela preskočiti Norvešku i izboriti direktan plasman na Euro u Francuskoj sljedeće godine. Doduše, nije Hrvatska briljirala na Malti, a i Talijani su gubili do 73. minute. No, zabili su ‘azzuri’ dva gola do kraja i pomogli Vatrenima. Grazie, Italia

Hrvatska nogometna reprezentacija u susretu je posljednjeg, 10. kola skupine H kvalifikacija za odlazak na EURO kao gost svladala Maltu sa 1-0 (1-0) i tako osigurala izravni plasman na prvenstvo koje će se sljedeće godine održati u Francuskoj.

Strijelac jedinog pogotka bio je Ivan Perišić u 25. minuti, a ovom pobjedom Hrvatska je osigurala izravni plasman na EURO kao drugoplasirana u skupini, jer je u Rimu Italija svladala Norvešku sa 2:1 (0:1).

Italija je tako kvalifikacije završila kao prva sa 24 boda, Hrvatska je druga sa 20, a Norveška treća sa 19. Italija i Hrvatska osigurale su nastup u Francuskoj sljedeće godine, dok će Norveška u dodatne kvalifikacije.U posljednjem susretu ove skupine Bugarska je svladala Azerbajdžan sa 2:0 (1:0) i tako završila kao četvrta sa 11 bodova, Azerbajdžan, kojega vodi hrvatski stručnjak Robert Prosinečki, je peti sa šest, a Malta posljednja šesta s dva boda.

Hrvatska je slavila protiv Malte (1:0) u utakmici u kojoj su izabranici Ante Čačića odigrali točno onoliko koliko je dovoljno za pobjedu, Maltežanima nisu dopustili nijednu priliku, ali je i naša igra u napadu bila vrlo, vrlo jalova. Ipak, cilj je ostvaren, uz veliku pomoć Talijana, koji su u završnici vodstvo Norvežana od 0-1 preokrenuli u svoju pobjedu i povukli i Hrvatsku na EURO. Malta - Hrvatska (Perišić, Srna, Rakitić)

Prvu priliku na utakmici propustio je Kalinić u 10. minuti kada je uputio čak tri udarca – prvi pokušaj mu je obranio vratar Hogg, drugi je završio u bloku malteških braniča, a treći pokušaj je otišao pokraj vrata. U 23. minuti ubačaj Srne Perišić šalje glavom iznad vrata, ali je igrač Intera pogodio za vodstvo Hrvatske dvije minute kasnije.

Nakon duge akcije ‘vatrenih’ Perišić je s ivice kaznenog prostora uputio udarac koji je dotaknuo braniča Borga i prevario vatara. U 30. minuti volej Pjace odlazi tik iznad grede, a u 43. minuti nakon ubačaja Perišića Kalinić iz blizine šalje loptu pokraj vrata, pa je prvi dio okončan tek s minimalnom prednošću Hrvatske, unatoč čak 14 udaraca prema vratima naših.

U 49. minuti Maltežani su uputili prvi udarac na hrvatska vrata, pucao je Failla, a Subašić lako ukrotio loptu. U 60. minuti branič Malte Zerafa je u zadnji trenutak izbio lopu ispred Perišića, a potom se 15-tak minuta gotovo ništa nije događalao na terenu. U 77. minuti s 20-tak metara je pokušao Pjaca, a njegov udarac brani vratar Hogg, da bi napadača Dinama nekoliko minuta kasnije zamijenio Olić. Zadnjih 20-tak minuta susreta proteklo je više u osluškivanju rezultata iz Rima, nego u pravoj igri, a Maltežani su se ohrabrili i krenuli po izjednačujući pogodak. Srećom, nisu došli do prilike ugrozitiSubašića, pa je mučenje iz Ta’qalija okončano sa sretnim završetkom i prolaskom Hrvatske na EURO.