HRVATSKA – KAMERUN 4-0 Perišić i Mandžukić uništili Kamerun

lipanj 19, 2014 maxportal
Share Button

Hrvatska je u vrhunskom igrom u drugom poluvremenu nadigrala Kamerun.

Nitko nije očekivao da će se Hrvati tako dobro snaći u tropskim uvjetima. Dominirali su tijekom 80 minuta, Afrikance su dotukli presingom, preciznim dodavanjima i nadasve raspoloženim Slavoncima, povratnikom Mandžukićem i neuništivim Olićem.

Unatoč sjajnim Slavoncima hjunak utakmice   je Ivan Perišić    kojemu je ovo najbolja partija otkako igra za hrvatsku reprezentaciju.

Početak nije slutilo na dobro.  Kamerun je krenuo agesivno, njemački trener je tražio brzi goll! U naslovnoj ulozi je bio njihov najbolji igrač Benjamin Moukandjo, malo poznati igrač francuskog Lorienta, Pranjić koji ga je morao paziti, osjećao se kao na ringišpilu. U problemima je bio i Lovren, međutim, „tropska oluja“ Kameruna trajala jer samo desetak minuta. U 11. minuti Hrvatska je povela.

Bila je to perfektna akcija trojice hrvatskih nogometaša. Srnin prizemni centaršut, što je najnoviji specijalitet svjetskog nogometa, koji su izumili Hrvati i koji je impresionirao čak i brazilskog izbornika Scolarija. Srna je poslao loptu na deset metara od gola, Perišić je hladnokrvno servirao Oliću, koji iz blizine postiže svoj prvi gol na ovom turniru i ukupno drugi na svjetskm prvenstvima. Stvorili su naši nogometaši još jednu priliku, opet je režiser danas vrlo dobri Srna, ali Olić ovaj put nije uspio poentirati. A bilo je prilika da se zbunjene Kamerunce,  potuče do nogu već u prvom dijelu ove utakmice.

Sredinom prvog poluvremena igra se razvodnila čak i do ruba dosade. Razumljivo, kada se igra na 27 stupnjeva, a u zraku je 86 posto vlage, Manaus nije za nogomet, ovdje se dolazi samo na ribolov. Od rijetkih prilika možda je vrijedno zabilježiti Perišićevu u 35. minuti, kada je pucao glavom, ali visoko preko gola.

Vlaga i temperatura su bili najveći neprijatelj naše vezne linije. Sammir i Rakitić nisu mogli u ne nogometnim uvjetima doći do zraka. Modrić je očito nezaliječen, bljeskovi njegovog talenta mogli su se nabrojati na prste jedne ruke.

Onda je stigao crveni karton. Song je s leđa udario Mandžukića, portugalski arbitar je bez razmišljanja izvukao crveni karton, očito su suci dobili instrukcije da nakon skandala u Sao Paulu ne kradu Hrvate. ovo nije bilo vraćanje  dugova, nego poštena sudačka odluka.

Hrvatska tika-taka

U drugom dijelu utakmice Hrvatska je deklasirali Kamerun, razmontirali su ih već u 47. minuti, pobjedu je zapečatio jedan od najboljih igrača utakmice Ivan Perišić. Prihvatio je jednu loše ispucanu loptu, presprintao 50 metara i iz blizine poentirao, Chedjou ga nije uspio blokirati. Bio je to pogodak, koji je potvrdio hrvatsku superiornost, koja je bila sve izrazitija. Razmontirani Kamerun je bio lak zalogaj i u 50. minuti, kada je Sammir u šansu poslao Mandžukića, ali naš centarfor nije uspio probiti afričkog golmana iz stopostotne šanse. Jedina afrička prijetnja bio je volej Nounkeua, ali je lopta prohujala preko grede.

U 60. minuti  Mario Mandžukić je pospremio jednu  loptu iz kornera.
Kamerun je definitivno sjajno odrađen posao i makar se igralo usred džungle, u tropskim uvjetima,  ni Afrikanci nisu imali odgovor na hrvatsku kombnatoriku. Kamerunski nogometaši nemoćno su plutali između kratkih pasova hrvatskih igrača, a hrvatski navijači su skandirali – tika taka…

Tika taka je ponetirala i četvrti put 75. minuti. Dudu, koji je napokon dočekao svoje prve minute na svjetskom prvenstvu, snažno je pucao, a odbijenu loptu u mrežu je pospremio uvijek prisutni Mandžukić.

Fantastični ugođaj, bez obzira na vrućinu i vlagu,  završen je  ekshibicijom Vatrenih.

]

Kamerun – Hrvatska 0-4 (0-1)

Stadion: Arena Amazonija u Manausu.

Kamerrun: Itandje  Assou Ekotto  , Nkoulou , Chedjou  (od 46.Nounkeu ) , Mbia , Matip, Song, Enoh  – Choupo Moting  , Moukandjo  ,  Aboubakar  (od 70. Webo -)

Hrvatska: Pletikosa 7 – Srna 7 , Ćorluka 7 , Lovren 7 , Pranjić 5,5 – Rakitić 6 , Modrić 6,5 – Perišić 8 (Od 78. Rerbić -), Sammir 7 (od 73. Kovačić -), Olić 7 (od 68. Eduardo 6,5) – Mandžukić 8

Strijelci: 0-1 – Olić (11), 0-2 – Perišić (47), 0-3 – Mandžukić (60), 0-4 Mandžukić (75)

Sudac: Pedro Proenca (Portugal) 8 , pomoćnici: Bertino Miranda i Jose Trigo ( Portugal). Četvrti sudac: Walter Lopez (Čad).

Gledatelja:40.000

Igrač utakmice: Ivan Perišić