JANEZI SLAVE: Briljantni Slovenci slomili Srbiju i osvojili Eurobasket!

•
  •
  •
  •

Europsko košarkaško prvenstvo završilo je izuzetno uzbudljivim finalom, jednom od najboljih utakmica na cijelom turniru. U posljednje tri minute reprezentacije su ušle s izjednačenim rezultatom (82:82), a Slovencima se ozlijedio i Dragić, malotko im je u tom trenutku davao šanse.

Sjajni Slovenci su bez poraza došli do prvog naslova europskog prvaka u povijesti, i to usprkos tome što im se u završnici utakmice ozlijedio Luka Dončić, a umorio dotad nezaustavljivi Goran Dragić.

Slovenska reprezentacija stigla do zlata bez ijednog poraza te zasluženo postala prvak Europe, što je i jedan od najvećih sportskih uspjeha u povijesti ove zemlje.

Finale je u Istanbulu bilo zaista posebno. Bio to dvoboj u kojem je Srbija bila bolja u prvoj četvrtini (22:20), no zatim je proradio Goran Dragić koji je trpao iz svih pozicija i donio svojoj reprezentaciji prednost na odmoru od +9 (56:47).

U trećoj četvrtini Slovenci su nastavili sa sjajnom igrom i došli do najveće prednosti +12, ali zatim se ozlijedio Luka Dončić, a Dragić je počeo promašivati i prednost se topila iz minute u minutu.

U posljednje tri minute reprezentacije su ušle s izjednačenim rezultatom (82:82) i o pobjedniku su odlučivale nijanse. Slovencima se ozlijedio i Dragić, malotko im je u tom trenutku davao izgleda, ali proradili su Prepelić i Randolph, dok su Mačvan i Bogdanović počeli promašivati. Vidmar je također zalijepio jednu blokadu i Slovenija se u završnici odlijepila i došla do nezaboravne titule.

Najbolji strijelac susreta bio je Goran Dragić koji je zabio 35 koševa, dok je Srbiju predvodio Bogdan Bogdanović s 22 poena.

Treće mjesto pripalo je Španjolskoj koja je ranije svladala Ruse rezultatom 93:85.