Rapsodija Vatrenih protiv Azerbajdžana: 12 prilika, šest golova, dvije vratnice (VIDEO)

•

U UTAKMICI trećega kola kvalifikacija za odlazak na Europsko prvenstvo 2016. Hrvatska je u Osijeku pobijedila Azerbajdžan sa 6:0 (4:0) i s maksimalnih devet bodova zadržala prvo mjesto na ljestvici.

Pobjedom protiv reprezentacije Azerbajdžana hrvatska nogometna reprezentacija je prvi put nakon 20 godina otvorila jedne kvalifikacije s tri pobjede. Inspirirani sjajnom atmosferom s tribina osječkoga stadiona Gradski vrt, izabranici Nike Kovača odigrali su najbolje prvo poluvrijeme u zadnjih desetak godina, a pobjeda od 6:0 u Osijeku je treća najveća u povijesti reprezentacije.

Izbornik Kovač je u odnosu na dvoboj s Bugarskoj u Sofiji u prvu postavu uveo Matea Kovačića i Andreja Kramarića umjesto Ivana Perišića i Ivice Olića, a promijenio je i sustav igre te napokon zaigrao s dva napadača, Kramarić je u vršku bio uz Mandžukića.

Kovačevi izabranici su od samog početka odlučili riješiti utakmicu što brže, a to je rezultiralo čak s četiri gola u prvih 45 minuta, što hrvatskoj reprezentaciji nije uspjelo od 2007. godine, kada su u pobjedi protiv Andore (6:0) u drugom dijelu zabili četiri gola.

U sedmoj minuti Rakitić je glavom pucao malo iznad grede, no samo četiri minuta poslije azerbajdžanski bunker je probijen. Srna je s desne strane ubacio prizemnu loptu na koju je natrčao Kramarić i lako pogodio mrežu.

Ubacivanja sa strane postali su ogroman problem Azerbajdžancima jer su se redale šanse – u 18. minuti dvapuit je pokušao Kramarić, a u 20. minuti Pranjića su samo centimetri dijelili od njegovog možda i najljepšeg pogotka u karijeri. Naš lijevi branič je natrčao na loptu iskosa s desetak metara i topovskim udarcem pogodio spoj vratnice i grede.

U 34. minuti Hrvatska je povela 2:0, Rakitić je sjajno izveo slobodan udarac iskosa s desne strane, utrčao je Perišić, koji je u 23. minuti ušao umjesto ozlijeđenoga Kovačića, te glavom pogodio. U posljednjoj minuti prvog poluvremena Hrvatska je s dva pogotka dotukla Azerbajžance – u 45. minuti je ubačaj Pranjića Perišić efektno glavom proslijedio u mrežu, a u drugoj minuti sudačke nadoknade Modrić je pronašao Brozovića, koji odmah iz prve pogađa sami kut vrata gostiju.

U drugom poluvremenu Hrvatska nije stala, u 55. minuti branič Azerbajžana Alahardijev je s neoprezno startao na glavu Srne, a švicarski sudac je svirao jedanaesterac. Modrić je bio iznimno siguran s bijele točke, pogodio je sami kut vrata Agajeva za 5:0 za svoj drugi pogodak u ovim kvalifikacijama.Šest golova izvrsne Hrvatske za slavlje u Osijeku i vodeću poziciju

U 61. minuti Hrvatska je opet izvela odličnu akciju s krila, ubacio je Perišić, a kapetan Azerbajžana Sadigovnespretno je ubacio loptu u vlastitu mrežu. U 71. minuti Kramarić je Perišiću doslovce skinuo s noge loptu u vrlo izglednoj akciji, a u 83. minuti gosti su mogli doći do počasnog pogotka kada je šut Nazarova, nakon odbijanca od Čorluke, otišao pokraj desne  vratnice. U 90. minuti Alen Halilović je mogao postići i sedmi zgoditak, njegov šut je pogodio Olića, a potom i vratnicu.

Hrvatska je nakon tri odigrana susreta na vrhu skupine H s maksimalnih devet bodova, koliko ima i druga Italija koja je u ponedjeljak kao gost u Ta’Qaliju svladala Maltu s minimalnih 1:0 (1:0), dok je treća Norveška sa šest bodova nakon 2:1 (1:1) domaće pobjede protiv Bugarske, koja je tako ostala četvrta s tri boda. Malta i Azerbajdžan su na dnu bez bodova.

Jedini gol na Malti za Italiju postigao je Pelle u 24. minuti, dok je Norveška do pobjede nad Bugarskom stigla pogocima Elyounoussija (13) i Nielsena (72), a za Bugare je strijelac bio Bodurov (43).

Hrvatska još nije primila zgoditak u kvalifikacijama, a naš vratar Danijel Subašić je nesavladan u četiri utakmice otkad je preuzeo vratarsku poziciju od Stipe Pletikose

Hrvatska će u sljedećem kolu 16. studenoga gostovati kod Italije u Milanu. U istom će terminu još igrati Azerbajdžan – Norveška i Bugarska – Malta.

HRVATSKA – AZERBAJDŽAN 6:0 (4:0)

Stadion Gradski vrt,    17.000 gledatelja,

Sudac Studer, Švicarska

Strijelci: 1-0 Kramarić (11), 2-0 Perišić (34), 3-0 Perišić (45), 4-0 Brozović (45+2), 5-0 Modrić (56-11m), 6-0 Sadigov (61-ag)

HRVATSKA: Subašić – Ćorluka, Srna, Vida, Pranjić, Rakitić, Modrić (Halilović 59), Brozović, Kovačić (Perišić, 23), Mandžukić, Kramarić (Olić, 76)
AZERBAJDŽAN: Agajev – Medvedev, Alahverdijev (Gulijev, 67), Gusejnov, Sadigov- Abdulajev, Nazarov, Karajev (Ramazanov, 29, Husejnov, 41), Ramaldanov – Amirgulijev, Alijev