SEVILLA ZA POVIJEST: Treći put uzastopno osvojili Europsku ligu

•
  •
  •
  •

Jedinstven je pothvat napravila španjolska Sevilla osvojivši Europsku ligu treći put zaredom. Lovren je postao šesti Hrvat koji je igrao finale natjecanja i ostao bez naslova

Liverpool je poveo u 35 minuti, ali su nogometaši Seville nadoknadili su zaostatak iz prvog poluvremena i s 3:1 pobijedili Liverpool u finalu Europske lige odigranom u srijedu na St. Jakob-Parku u Baselu te treću godinu zaredom osvojili ovo natjecanje.

Liverpool je u prvom poluvremenu bio bolja i opasnija momčad, što je Kloppova momčad materijalizirala u 35. minuti. Daniel Sturridge je primio loptu na lijevoj strani Sevillinog kaznenog prostora, napravio korak dva prema sredini i sjajnim udarcem vanjskim dijelom lijevog stopala pogodio ‘malu mrežicu’ na lijevoj strani, neobranjivo za vratara španjolske momčadi Soriju.

Samo četiri minute poslije mrežu Seville zatresao je i Dejan Lovren, ali se na putu lopte prema mreži nalazio strijelac Sturridge, a kako je bio iza svih obrambenih igrača Seville, švedski sudac Jonas Eriksson opravdano je poništio pogodak hrvatskog stopera. Tako je Liverpool sa samo jednim pogotkom prednosti otišao na odmor.

Pobjednicima posljednja dva izdanja Europske lige trebalo je samo 16 sekundi igre u drugom poluvremenu za izjednačujući pogodak. Moreno nije uspio dobro izbaciti loptu glavom, a potom nije uspio zaustaviti ni Mariana Ferreiru koji se sjurio po desnoj strani, ubacio prizemnu loptu pred vrata, gdje je natrčali Gameiro postavio nogu i postigao svoj osmi pogodak ove sezone u Europskoj ligi.

Pogodak je dao krila Sevillinim nogometašima, a kao da je presjekao Liverpoolovu momčad. U 64. minuti dogodio se novi šok na St. Jakob-Parku, na kojem su u većini bili Liverpoolovi navijači. Vitolo je prošao do ruba kaznenog prostora, gurnuo loptu kroz noge Lovrenu. S lijeve strane je na to dodavanje natrčao Sevillin kapetan Coke i neobranjivim udarcem svladao Mignoleta, poslavši loptu gotovo na isto mjesto koje je u prvom poluvremenu pogodio Sturridge.

U 70. minuti preokret je bio potpun. Smušena reakcija Liverpoolove obrane i odbijena lopta od Lallane, ostavila je Cokea samog ispred Mignoleta. Francuski je vratar uspio skrenuti loptu, ali ne dovoljno da se ona po treći put ne bi našla u njegovoj mreži. Liverpoolovi igrači su tražili zaleđe, jer je pomoćni sudac podigao zastavicu, ali Eriksson je ispravno procijenio da je lopta do strijelca Cokea došla upućena od Liverpoolovih nogometaša pa nije uvažio sugestiju svog pomoćnika.

Liverpoolovi nogometaši su se pokušavali oporaviti od šoka, ali svi njihovi pokušaji da se vrate u utakmicu ostali su bezuspješni. Sevilla je po peti put postala pobjednikom ovog natjecanja i jedini je klub u povijesti koji je tri godine zaredom došao do pobjedničkog pehara.

Lovren je šesti hrvatski nogometaš koji je bio u prilici okruniti se naslovom u ovom natjecanju, a da mu to nije pošlo za rukom. U finalima si igrali Nikola Jurčević (Austria Salzburg, 1994.), Damir Mužek (Austria Salzburg, 1994.), Robert Jarni (Juventus, 1995.), Davor Šuker (Arsenal, 2000.) i Nikola Kalinić (Dnjipro, 2015.).

LIVERPOOL – SEVILLA  1-3 (1-0)

BASEL, St. Jakob-Park, 38.500 gledatelja. Sudac: Jonas Eriksson (Švedska).
STRIJELCI: 1-0 Sturridge (35), 1-1 Gameiro (46), 1-2 Coke (64), 1-3 Coke (70)
ŽUTI KARTONI: Lovren, Origi, Clyne / Vitolo, Banega, Rami, Mariano Ferreira

LIVERPOOL: Mignolet – Clyne, Lovren, Kolo Toure (od 83. Benteke), Moreno – Milner, Can – Lallana (od 73. Allen), Firmino (od 69. Origi), Coutinho – Sturridge

SEVILLA: Soria – Mariano Ferreira, Rami (od 78. Kolodziejczak), Daniel Carrico, Escudero – Krychowiak, N’Zonzi – Coke, Banega (od 93. Cristoforo), Vitolo – Gameiro (od 89. Iborra)

M. R. /Foto:screenshot