USLIŠANE MOLBE PAPA FRANJE: Argentina u finalu protiv moćne Njemačke

srpanj 10, 2014 maxportal
Share Button

U finalu Svjetskog prvenstva u Brazilu igrat će Njemačka i Argentina. Junak ‘gauča’ protiv ‘oranja’ bio je Sergio Romero koji je obranio jedanaesterce Vlaaru i Sneijderu. I papa Franjo molilo za Argentinu

Nakon rapsodije Njemačke u utorak u Belo Horizonteu u kojoj su sa 7:1 razbili Brazil, drugo polufinale u Sao Paulu između Nizozemske i Argentine ponudilo je uspavanku (0:0).Pravu dramu donijela je tek lutrija jedanaesteraca u kojoj su sretniji bili Argentinci te su sa 4:2 izborili finale protiv Njemačke u nedjelju na legendarnoj Maracani. Nizozemci će na na noge Brazilu u subotu u Braziliji u utakmici za treće mjesto.

Izbornik Nizozemske ovog puta nije sačuvao posljednju zamjenu za Timu Krula, pa je u lutriji jedanaestaraca morao braniti Jasper Cillessen. A on se nije pokazao kao dobro rješenje, jer su sva četiri udarca ‘gauča’ završila u mreži, iako je kod dva bio vrlo blizu. Na drugoj strani, Vlaar u prvoj te Sneijder u trećoj seriji, nisu pronašli način kako prevariti Sergija Romera, junaka Argentinaca večeras.U 120 minuta  vidjeli smo jako, jako malo. Tek možemo izdvojiti priliku Lionela Messija iz 15. minute kada je iz slobodnog udarca sa 25 metara odlično šutirao, ali Cillessen je bio odlično postavljen i ulovio živu loptu.  Robin van Persie i Martin DemichelisArgentince je mogla zakočiti uspomena na preminulog velikana Di Stefana zbog kojeg su istrčali s crnim florom oko rukava. I Messija je deprimirala vijest da je noć uoči utakmice u automobilskoj nesreći u predgrađu Sao Paula poginuo njegov prijatelj Jorge Lopez, novinar sportskog dnevnika Ole, Upravo je Lopez  sunarodnjacima predstavio talent “pibita” iz Barcine škole, dok  javnost u domovini nije imala pojma da na Camp Nou raste novi Maradona. Ipak, najteži hendikep “albiceleste”  je izostanak ozlijeđenog Angela Di Marije. Umjesto njegove brzine i okomitosti, dobili su sporog i bezidejnog Enza Pereza.U nastavku je Van Gaal povukao iz igre Martinsa Indija, u vatru bacio Janmaata, a malo kasnije potrošenog De Jonga zamijenio je debitant Jordy Clasie. Ništa se bitnije u sinopsisu nije promijenilo, gledali smo strateško nadmudrivanje turbo opreznih suparnika.Iz uspavanke smo se malo probudili i u 75. minuti kada je nakon ubačaja Pereza s desne strane Higuain pogodio vanjski dio mreže. Argentinski navijači su  skočili na noge, trajalo je to tek nekoliko sekundi, dok nisu shvatili da se lopta zakoprcala  u vanjskom dijelu mreže. Ipak, i da je zabio, gol bi bio poništen zbog zaleđa.Lionel Messi

U odbrojavanju do kraja meča Sabella je otvorio karte, ubacio napadače Sergia Agüera i Palacia, ali u posljednjih desetak minuta niti oni nisu mogli izvući utakmicu iz šablone u kojoj se kotrljala prethodnih 80 minuta. U 90. minuti Robben se probio  na rub peterca i pripremio na udarac kada je senzacionalnim uklizavanjem gol spasio Mascherano. Njegov je blok odveo utakmicu u produžetke.

Tamo je, pak, “Van Geniaal” odustao od heroja Tima Krula, koji je obranama jedanaesteraca protiv Kostarike lansirao “oranje” u polufinale. Početkom prvog produžetka nizozemski izbornik je, naime, uveo Huntelaara umjesto Van Persieja i tako ispucao fond od tri zamjene. U lutriji jedanaesteraca do petog finala na Svjetskim prvenstvima, Argentinu je odveo vratar Sergio Romero koji je uspio obraniti kaznene udarce Vlaaru i Snejider.

U drugom produžetku dvije lijepe prilike imali su Palacio i Maxi Rodriguez, međutim nisu pokazali prisebnost u ključnim trenucima. Kakvu smo utakmicu gledali u 120 minuta dovoljno govori i podatak da Lionel Messi  nije dotaknuo loptu u šesnaestercu Nizozemske.

Finale se igra u  nedjelju stadionu Maracana u Riju u 21.00 sat.  Argentina i Njemačka su dosad igrali dva finala, a obje reprezentacije imaju po jednu pobjedu.

ARGENTINA – NIZOZEMSKA 0 : 0 (4:2)

ARGENTINA: Romero – Zabaleta, Garay, Demichelis, Rojo – Perez (od 81. Palacio), Mascherano, Biglia – Messi, Higuaín (od 82. Aguero), Lavezzi (od 100. Maxi Rodriguez).

NIZOZEMSKA: Cillessen – Vlaar, De Vrij, Martins Indi (od 46. Janmaat) – Kuyt, Wijnaldum, De Jong (od 62. Clasie), Blind – Sneijder – Robben, Van Persie (od 96. Huntelaar).