ČUDESNI PREOKRET HRVATSKE: Nakon 0:2 razbili moćne Amere u Portlandu

•
  •
  •
  •

HRVATSKA je u polufinalu Davis Cupa! Nakon vodstva Amerikanaca 2-0 u Portlandu, bod za Hrvatsku su osvojili Ivan Dodig i Marin Čilić pobijedivši u igri parova braću Bryan.Marin Čilić je u nedjelju navečer donio izjednačenje pobjedom protiv Johna Isnera, a odlučujućem meču Borna Ćorić je pobijedio Jacka Socka i osigurao senzaciju.

Tako je Hrvatska postala četvrta nacija koja je protiv najtrofejnije Davis Cup reprezentacije u povijesti uspjela okrenuti zaostatak od 0-2 nakon prvog dana. To je pošlo za rukom Australcima 1939. godine, Italiji 1960. i Švedskoj 1994.

dodig20hrvatska20navijači20davis20cup[1]

Ni u četvrtom pokušaju reprezentacija SAD-a nije uspjela svladati Hrvatsku. Za trijumf im nije bilo dovoljno 2-0 nakon prva dva pojedinačna dvoboja. Hrvatska Davis Cup reprezentacija je u 24-godišnjoj povijesti prvi put kreirala ovakav preokret koji joj je treći put donio plasman u polufinale, a prvi put nakon 2009. Ćorić je drugi meč zaredom donio pobjednički bod u petom, odlučujućem meču, jer je u Portlandu ponovio ono što je u ožujku napravio protiv Belgije u Liegeu.

Borna je sjajno otvorio meč protiv Socka i ‘breakom’ na početku dvoboja Amerikanca stavio u potpuno podređeni položaj. Sve do servisa za set Ćorić je izgubio jedan poen na početnom udarcu. No, tada je prvi put napravio nekoliko povezanih pogrešaka i dopustio Socku da dođe do prilike za ‘break’. No, izvukao se u toj situaciji i s još dva poena u nizu osvojio prvi set.

Na otvaranju drugog imao je tri prilike za ‘break’ i činilo se da će nastaviti u istom tempu kojim je odigrao prvu dionicu dvoboja. No, Sock se izvukao, ali to je bio tek prvi od tri gema u kojima je Amerikanac opasno ‘visio’. Sve se ponovilo u trećem gemu, a još je više iskušenja prošao u sedmom, nakon što je napravio ‘break’ za 4:2. Sock je u tom gemu spasio još pet ‘break-lopti’, ukupno 11 u drugom setu koji je pretvoren u set propuštenih prilika Ćorića. Sock je nakon 11 minuta borbe zadržao servis za 5:2 te dva gema poslije, nakon 52 minute igre, osvojio drugu dionicu dvoboja.

hts, portland

Početak trećeg seta ponovno je pripao 19-godišnjem Zagrepčaninu. Za razliku od drugog seta, u ovom je došao do ‘breaka’ i na početku poveo 3:0. No, dopustio je Socku povratak do 3:2, ali mu je još jednom oduzeo servis i tu prednost uspio zadržati. Nakon 130 minuta igre Borna Ćorić je doveo Hrvatsku na set od polufinala.

I četvrti set je Ćorić otvorio ‘breakom’ pa odmah izgubio prednost. No, nije dopustio Socku da zajaše val samopouzdanja i kreira preokret kao što je to u petak učinio protiv Čilića. Ćorić je imao pravi lijek za Sockovu igru. Bio je strpljiv, precizan i znao je čekati pogodne trenutke za napad ili na pogrešku suparnika. Odlučujući ‘break’ u četvrtom setu bio je onaj za 5:4 nakon kojeg je najmlađi član naše reprezentacije bez izgubljenog poena odservirao za jednu od najslađih pobjeda u karijeri.

SAD – Hrvatska 2-3
Jack Sock (SAD) – Marin Čilić (Hrv) 4:6, 3:6, 6:3, 6:4, 6:4
John Isner (SAD) – Borna Ćorić (Hrv) 6:4, 6:4, 6:3
Ivan Dodig/Marin Čilić (Hrv) – Bob Bryan/Mike Bryan (SAD) 6:2, 2:6, 6:2, 6:4
Marin Čilić (Hrv) – John Isner (SAD) 7:6 (9), 6:3, 6:4
Borna Ćorić (Hrv) – Jack Sock (SAD) 6:4, 3:6, 6:3, 6:4