•
  •
  •
  •

Aktualni svjetski prvaci Nijemci izborili su plasman u polufinale Europskog prvenstva nakon što su u četvrtfinalu u Bordeauxu pobijedili Italiju 6:5 boljim izvođenjem jedanaesteraca. Utakmica je nakon 120 minuta završila 1:1.

Iako su Njemačka i Italija osvojile ukupno 12 svjetskih i europskih titula gledali smo loš nogomet s mnogo taktičkog nadmudrivanja i malo prave igre.

Prvo poluvrijeme proteklo je bez ozbiljnijih prigoda. Bilo je to najgore poluvrijeme na ovom Euru, po jedna poluprilika sa svake strane. U 42. minuti loše je pucao Müller, a minutu poslije pokušaj Sturara s 15 metara iskosa odbio se od njemačkog bloka u korner.

U nastavku prvu pravu priliku vidjeli smo u 54. minuti kada je Müller pucao s vrha kaznenog prostora, ali na gol-liniji spašava Florenzi. Nijemci su poveli u 65. minuti. Vratar Neuer ispucao je loptu daleko na lijevo krilo do Gomeza, on uspijeva uposliti braniča Hectora, koji je dotrčao iz pozadine, i šalje povratnu loptu na sedam metara, a Özil pogađa za 1:0.

U 68. minuti Nijemci su mogli potvrditi prolazak u polufinale. Odlično dodavanje Özila iza leđa talijanske obrane, Gomez je lukavo izbjegao zaleđe, pucao je petom sa pet metara, ali Buffon brani.

Talijani potpuno neočekivano dolaze do izjednačenja u 78. minuti. Na jedno visoko ubacivanje Boateng starta neobjašnjivo podignutih ruku, lopta ga pogađa u ruku, a sudac Kassai pokazuje na penal. Siguran realizator bio je stoper Bonucci.

Nakon toga opet pad tempa i utakmica je otišla u produžetke, koji također bili siromašni. U produžecima nijedan sastav nije želio riskirati pa je pitanje pobjednika razriješeno izvođenjem jedanaesteraca. Na kraju više sreće imali su Nijemci koji su nakon devet serija pobijedili 6:5.  Elf je mogao i ranije zaključiti priču. Kapetan Bastain Schweinsteiger je u petoj seriji imao ‘meč’ loptu, no prebacio je gol.

Za Njemačku su zabili Toni Kroos, Julian Draxler, Mats Hummels, Joshua Kimmich, Jerome Boateng Jonas Hector, a za Italiju Lorenzo Insigne, Andrea Barzagli, Emanuele Giaccherini, Marco Parolo i Mattia de Siciglio.

Kod Azzurra je Simone Zaza prebacio vrata, Graziano Pelle je pucao pored gola, a Manuel Neuer obranio je udarce Leonarda Bonuccija i Mattea Darmiana. Gianluigi Buffon obranio je Thomasu Mülleru, Mesut Özil je pogodio je vratnicu, a Bastain Schweinsteiger pucao je preko gola.

Pobjedom protiv Italije, nogometna reprezentacija Njemačke izborila je deveto polufinale u povijesti europskih prvenstava, što je uvjerljivo najviše od svih reprezentacija. U dosadašnjih osam polufinalnih ogleda šest puta su stigli do finala, a tri puta i do naslova europskog prvaka. Aktualni svjetski prvaci europsku krunu čekaju već 20 godina, od slavlje protiv Češke na EP-u u Engleskoj 1996. Njemačka je slavila i na EP-u 1980. godine, te 1972. godine, prvom europskom prvenstvu na kojem su nastupili.

Nijemci su ovim uspjehom prekinuli i crnu seriju u dvobojima protiv Italije na velikim natjecanjima. U osam dosadašnjih susreta Italija je pobijedila četiri puta, a četiri susreta su završila bez pobjednika. Međutim, još je važniji podatak kako su Azzurri u fazi na ispadanje dobili sve četiri međusobne utakmice protiv Elfa do ogleda u Bordeauxu.

Njemačka će u polufinalu igrati protiv boljeg iz susreta Francuske i Islanda koji je na rasporedu u nedjelju na stadionu Stade de France. Polufinale se igra 7. srpnja u Marseilleu. U drugom polufinalu u Lyonu 6. srpnja igrat će Portugal i Wales.

Njemačka – Italija 1:1 (6:5)
STRIJELCI: 1:0 Mesut Ozil (65), 1:1 Leonardo Bonucci (78-pen).
SUDAC: Viktor Kassai (Mađarska)
STADION: Matmut Atlantique
GLEDATELJA: 40.000