•
  •
  •
  •

SLAVEN BILIĆ nastavlja skupljati ‘skalpove’ najvećih trenera današnjice. Nakon Arsenala, Liverpoola i Cityja, njegov West Ham je mjeru uzeo i aktualnom prvaku Chelseaju

West Ham je nakon velike bitke na Upton Parku svladao Chelsea rezultatom 2:1 (1:0) i probio se na drugo mjesto Premiershipa s bodom zaostatka iza vodećeg Cityja kojega u nedjelju čeka gradski derbi Manchestera.

Bilić je do najvažnije domaće pobjede došao pogocima Zaratea i Carrolla, kojega je malo ranije uveo s klupe, dok je Chelsea bio izjednačio pogotkom stopera Cahilla.

Prvi zgoditak pao je u 17. minuti kad je Zarate nakon kornera s 15 metara pogodio u bliži kut Chelseajevog gola. Do kraja prvog dijele obje momčadi su imale prilike zabiti gol, ali mreža je ostala prazna. Pred sam kraj Nemanja Vidić dobio je drugi žuti pa je engleski prvak u drugo poluvrijeme ušao s igračem manje.

Momčad Josea Mourinha unatoč tome uspjela je izjednačiti u 56. minuti golom Garryja Cahilla. Ipak Bilićeva momčad bila je dominantnija na terenu što se isplatilo u 80. minuti kad je Andy Carroll zabio za 2:1 i donio još jednu važnu pobjedu West Hamu.

U prvom dijelu Chelseaju s razlogom nije priznat gol kada je lopta ostala doslovno 2 cm ‘predugačka’ kod gol linije, a u 42. Fabregasu je poništen gol zbog zaleđa koji je vjerojatno trebao biti priznat.

Odmjeravanje dvojice karizmatičnih trenera na aut-crti trajalo je u subotu samo 45 minuta budući da se Jose Mourinho na poluvremenu spustio u tunel, očitao bukvicu sucu Mossu čime je isprovocirao deložaciju u svečanu ložu odakle je gledao ostatak meča.

“Special One” je počeo gubiti živce vrlo rano, već u 17. minuti njegovi su nogometaši morali loviti minus jer je Mauro Zarate atraktivnim udarcem s ruba kaznenog prostora matirao Begovića poslije konfuzne reakcije Mourinhove obrane.

U nastavku je Chelseaju poništen regularan gol, strijelac Cesc Fabregas nalazio se u liniji s obrambenim blokom West Hama kada je prihvatio loptu, ali je pomoćni sudac vidio zaleđe.

Isključenje Nemanje Matića u 44. minuti Mourinha je potpuno izbacilo iz takta, iako je u ovom slučaju sudačka procjena bila apsolutno čista i ispravna. Srpski veznjak je, naime, dva puta u nemoći suparničke igrače zaustavljao rukama i u oba je navrata kažnjavan žutim kartonima.

Mourinhova tirada u poluvremenu galvanizirala je igrače Chelseaja i oni su, premda brojčano inferiorni, dodali gas te već u 54. minuti došli do izjednačenja. Pogodak je još jednom pao nakon ubačaja iz kuta, samo sada su dekoncentrirani bili domaći stoperi, a u naletu i najbolje postavljen bio je Gary Cahill koji je poentirao s ruba peterca.

Eden Hazard i Willian zatim su pokušavali odvući momčad do drugog gola vrijednog tri boda, no na drugoj strani su pronašli jednako raspoloženog partnera u Dmitriju Payetu. Povuci-potegni je trajalo dok se nije ukazao Carroll.

– Od Zarateova gola pa dalje nismo prestajali tražiti pobjedu, a ja sam imao sreću da me je Creswell pronašao idealnim centaršutom za pobjednički gol. Ovo je pozicija na kojoj naša momčad zaslužuje biti – komentirao je Carroll novinarima, dok su Mourinho i suradnici pobjegli sa stadiona bez izjava.