•
  •
  •
  •

NOGOMETAŠI Bosne i Hercegovine izgubili su bitku za Svjetsko prvenstvo. Ključna utakmica završila je spektakularnom golijadom, ali Zmajevi su porazom 3:4 od Belgije u Sarajevu ostali bez šanse da izbore dodatne kvalifikacije.

Belgija je u Sarajevu na Grbavici pobijedila Bosnu i Hercegovinu sa 4-3. Belgija je u Sarajevo doputovala bez imperativa jer je već ranije osigurala plasman na SP. Na stadionu Grbavica počelo je “grbavo” za reprezentaciju Bosne i Hercegovine budući da su gosti poveli već u 4. minuti golom Thomasa Meuniera.

No, uslijedio je preokret. U 30. minuti je poravnao Haris Medunjanin, a u 39. Edin Višća doveo je BiH u vodstvo 2-1.

U drugom poluvremenu opet preokret, ovaj puta u korist Belgije. Michy Batshuayi (59) i Jan Vertonghen (68) zabijaju za vodstvo gostiju 3-2. No, tu nije bio kraj golijade na Grbavici. Nakon kornera u 82. minuti Dario Dumić donosi izjednačenje BiH, 3-3. Ipak, samo minutu kasnije ponovno vodi Belgija, za 4-3 pogađa Carrasco, što je na kraju bio i konačan rezultat.

Gibraltar, koji još nema niti jedan bod, izgubio je od Estonije sa 0-6, a večeras u skupini H Cipar dočekuje Grčku. Belgija je na vrhu sa 25 bodova, druga je Grčka sa 16.  treća BiH ima 14, a s obzirom da u zadnjem kolu Belgija diočekuje Cipar, a Grčka Gibraltar BiH se praktiki bez realnih izgleda za plasman na Svjetsko prvesntvo.

Inače, susret je odigran na vrlo lošem travnjaku. Belgijski novinati su ga opisali kao polje krumpira na kojem može doći i do ozljeda igrača. Kažu da takvi uvjeti nisu primjereni za nogomet na ovoj razini.

A Bosanci kažu da ne može nijedan napad, pa i s Džekom kao centarforom, dati toliko golova koliko ovako propusna obrana može primiti.