ZAGREB: U neočekivano dramatičnoj završnici Hrvatska pobijedila Bjelorusiju

•
  •
  •
  •

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je drugi krug Europskog prvenstva pobjedom protiv Bjelorusije u zagrebačkoj Areni pred svega 800 gledatelja rezultatom 25:23 te tako uoči ključnih utakmica s Norveškom i Francuskom ostala u igri za plasman u polufinale.

Červarovi izabranici ovog su četvrtka odigrali još jednu nesigurnu utakmicu, ali uspjeli su nekako svladati čvrstu Bjelorusiju i zadržati izglede za ulazak u polufinale, u gotovo polupraznoj zagrebačkoj Areni koja nije bila ispunjena do posljednjeg mjesta.

Bio je to susret u kojem domaći rukometaši nikako nisu uspijevali slomiti protivnika do kraja. Unatoč porazu od Švedske koji je uzdrmao našu reprezentaciju u utorak, Hrvatska je u dvoboj s Bjelorusima ušla kao izraziti favorit i činilo se u uvodnim minutama da će to s lakoćom opravdati.

Na krilima golova Stepančića, Muse i Mamića hrvatski su rukometaši sredinom prvog dijela došli do prednosti +5 (13:8), da bi zatim malo zastali i na odmor otišli s rezultatom 15:12.

U drugom dijelu Bjelorusija se cijelo vrijeme držala blizu, na dva ili tri gola zaostatka, zahvaljujući golmanu Saldacenki, kao i nesigurnosti hrvatske obrane. Golovi Horvata i Mamića čuvali su vodstvo, a kada je Šilović laktom nokautirao Cindrića i zaradio crveni karton desetak minuta prije kraja, činilo se da bi napokon sve moglo biti riješeno.

No, Bjelorusija je još više pritisnula i zahvaljujući dva gola Jurinoka stigla na gol zaostatka (23:22) pet minuta prije kraja. Uvukla se nesigurnost, Štrlek i Cindrić nisu uspjeli zabiti, a zatim je Kuleš izjednačio dvije i pol minute prije kraja.

Nakon minute odmora Cindrić je ipak uspio zabiti pogodak i vratiti Hrvatskoj vodstvo, a u posljednjem napadu Bjelorusi nisu uspjeli izjednačiti, što je kaznio Kopljar golom za potvrdu pobjede i konačnih 25:23.

Najbolji strijelci bili su kod naših Luka Stepančić i Marko Mamić s po pet postignutih pogodaka, a Luka Cindrić dodao je još četiri, uključujući i onaj ključni koji je riješio utakmicu. Jurinok je pak zabio šest za Bjelorusiju koja može žaliti što je propustila priliku kreirati senzaciju.

Hrvatska će u subotu igrati protiv Norvežana koji su u ranijem terminu pobijedili Srbiju, ključni dvoboj cijelog turnira u kojem poraženi ostaje bez izgleda za plasman u polufinale.