ČUDO NEVIĐENO: Blizanke iz Vela Luke i blizanci iz Osijeka svjetski prvaci

•
  •
  •
  •

Hrvatski veslački juniori i juniorke osvojili su dva zlatna odličja na Svjetskom prvenstvu u Trakaiju u Litvi nakon što su tri od šest hrvatskih posada izborile borbu za medalje.

Zanimljivo, u zlatnim hrvatskim posadama dva su para blizanaca.

Osječki blizanci Patrik i Anton Lončarić pozlatili su nastup u finalu dvojaca bez kormilara. U fantastičnom finišu prestigli su Rumunje koji su vodili cijelu utrku te u završnih 500 metara ušli sa sekundom prednosti u odnosu na naš dvojac.

Velolučke blizanke Ivana i Josipa Jurković, u posadi sa Zagrepčankama Brunom Milinović i Izabelom Krakić, slavile su u finalu ženskih četveraca bez kormilara.

Braća Lončarić, najveći talenti hrvatskog veslanja demonstrirali su rijetko viđenu završnicu, prošavši ciljnu ravninu s više od tri sekunde prednosti. Nakon peha i samo sedmog mjesta na svibanjskom EP-u u Njemačkoj, trener Krešimir Ižaković najavio je da će bratski dvojac na SP-u pokazati pravu vrijednost. Svjetsko zlato darivali su sami sebi za 17. rođendan (8. kolovoza).

Dolazeći na utrku znali smo da imamo jak finiš, tako da smo kroz sredinu staze samo održavali korak za Rumunjima. U posljednjih 500 metara zatvorili smo oči i finiširali na svoj način. Doista smo uživali u tome, rekao je Patrik Lončarić.

Vrhunski pothvat ostvarile su i najveće nade hrvatskog ženskog veslanja. Velolučke blizanke Ivana i Josipa Jurković u posadi sa Zagrepčankama Brunom Milinović i Izabelom Krakić te pod stručnim vodstvom Saše Vukojičića, slavile su u finalu ženskih četveraca bez kormilara.
Europske prvakinje iz njemačkog Krefelda na vrlo uvjerljiv su način pridodale kontinentalnom zlatu i ono svjetsko. Bile su nedodirljive svih 2000 metara, a uporne Rumunjke ostavile su na zaostatku većem od tri sekunde. Štrokerica Izabela Krakić dobila je tako dva slavljenička dana zaredom nakon što je u subotu 5. kolovoza proslavila 17. rođendan.

Bez riječi sam… Još ne mogu vjerovati! Svakoj od nas bila je to najbolja utrka u životu. Na početku smo imale veliki pritisak, potom i u sredini staze, a posljednjih 500 metara dale smo svoj maksimum, izjavila je nakon utrke Bruna Milinović.

Malo je nedostajalo da još jedna hrvatska posada dođe do svjetske juniorske medalje. Četverac bez kormilara: Frane Filip Garma, Luka Gojanović-Rakić, Ivan-Ante Grgić (VK Iktus) i Fabio Ipša osvojili su četvrto mjesto (6:25.06) iza posada Velike Britanije (6:15.43), Novog Zelanda (6:17.12) i Rumunjske (6:22.80).

Osječanka Aria Cvitanović završila je nastup na juniorskom SP-u trećim mjestom u C finalu (ukupno 15. na svijetu u konkurenciji 29 ženskih samaca).