OČAJNIH POLA SATA HRVATKE: Francuzi nas dobili zbog naših grešaka

•
  •
  •
  •

Francuska je slavila protiv naše reprezentacije rezultatom 30:27 i tako je ostavila bez polufinala Europskog prvenstva. U petak za peto mjesto igramo protiv Češke.

Hrvatska reprezentacija nije se uspjela plasirati u polufinale Europskog prvenstva. U posljednjem kolu skupine I u drugoj fazi natjecanja poražena je od Francuske s 30:27 te će se boriti za peto mjesto protiv Češke. U ovom susretu Hrvatskoj je za plasman trebala pobjeda ili remi, no iako su bili blizu hrvatski rukometaši na kraju nisu uspjeli.

Izgledalo je dobro za Hrvatsku na početku susreta. Iako se igralo gol za gol, hrvatski su rukometaši pronalazili put do francuskog gola. Luka Cindrić i Manuel Štrlek započeli su s pogocima, ali nakon četiri minute Francuska se razigrala i preko Dike Mema i Adrena Dipande stigla na 5:3 u osmoj minuti. Francuzi su u principu kažnjavali greške koje je Hrvatska stvarala u napadu. Međutim, serijom od tri pogotka Marina Marića, Marka Mamića i Ivana Čupića Hrvatska se vratila u vodstvo (6:5), no to nije dugo trajalo.

Greška za greškom

Francuzi su odgovorili sa svoja četiri vezana gola i prvi put otišli na +3 (10:7). Još je jednom Štrlek u 21. minuti smanjio zaostatak na jedan pogodak, ali do kraja poluvremena hrvatski su rukometaši u obrani nizali greške koje su Francuskoj omogućile da povede sa šest pogodaka. U hrvatskom napadu nedostajalo je ideje, a to su iskusni izabranici Didiera Dinarta uspješno kaznili i s velikom zalihom  otišli na odmor.

Nastavak je dobro s dvije obrane otvorio Mirko Alilović, ali izabranici Line Červara to nisu uspjeli kapitalizirati. Igralo se gol za gol do 42. minute kada je Štrlek nakon presječene lopte Mamića iz kontre smanjio na 24:20 s igračem manje. Neko vrijeme se ponovo igralo gol za gol. Vidljivo je bilo da je Hrvatska pojačala igru u obrani, ali Francuzi su bili neumoljivi s vanjske pozicije. No, još jedna kontra Štrleka nakon ukradene lopte Mamića dovela je Hrvatsku na minus tri u 49. minuti (25:22).

Iz sjajne obrane proizašla je još jedna ukradena lopta. Ovaj put Željka Muse koji je uposlio Mamića kojemu je u kontri zasmetao sudac pa je dosuđen sedmerac. Realizirao ga je Čupić i u 52. minuti doveo Hrvatsku na 26:24. Još je jednom dobro realigirala obrana, a u napadu prolazom u svom je stilu za 26:25 pogodio Cindrić.

Do kraja utakmice hrvatski rukometaši ipak nisu uspjeli doći do toliko željenog izjednačenja koje ih je vodilo u polufinale Europskog prvenstva. Francuska je još jednom pobjegla na +3, a vremena nije bilo dovoljno da se razlika sustigne.