Kategorije Premium sadržaj

Komšićev čovjek u UN-u priča o apartheidu u BiH! Zna li on što je apartheid?

Širi dalje

Vijeće sigurnosti UN-a jednoglasno je odlučilo produžiti mandat vojne misije EU u BiH pod nazivom Althea, čemu se pridružila i Rusija, no sjednicu ovog tijela veleposlanik BiH pri UN-u iskoristio je za oštar napad na visokog predstavnika Christiana Schmidta.



Predstavnici svih 15 država članica Vijeća sigurnosti na sjednici u New Yorku odlučili su kako će snage EUFOR-a ostati u BiH još godinu dana kako bi nadzirale provedbu Daytonskog sporazuma. Time je otklonjena opasnost od sigurnosnog vakuuma koja je prijetila u slučaju ruskog veta na rezoluciju o produženju mandata. EUFOR je od 2004. od snaga NATO-a (SFOR) naslijedio misiju očuvanja mira u BiH.

Predstavnici svih zapadnih država, ali i drugih zemalja, poput Meksika, Gane, Indije, Ujedinjenih Arapskih Emirata te Albanije, koje su također trenutačno članice Vijeća sigurnosti, istaknuli su potporu očuvanju BiH kao jedinstvene države te potrebu dosljednog poštovanja odredbi Daytonskog sporazuma. Dali su podršku i ulozi i mandatu visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta.

Ambasador BiH napao Schmidta

No Schmidtovu poziciju, uz rusku predstavnicu, doveo je u pitanje veleposlanik BiH pri UN-u Sven Alkalaj, kojeg je na tu dužnost postavio član Predsjedništva BiH Željko Komšić. Alkalaj je u govoru susjedne države, odnosno Hrvatsku i Srbiju, pa i OHR, optužio za kršenje suvereniteta BiH, osuđujući Schmidtovo nametanje izmjena izbornog zakona.

Alkalaj je pred Vijećem sigurnosti zapravo zlorabio svoju poziciju, istupajući bez suglasnosti Predsjedništva BiH i ponavljajući isključivo ranije Komšićeve tvrdnje da je Schmidt nametanjem izmjena izbornog zakona prevario glasače i postupao protivno ustavu te uveo aparthejd, ( sic, zna li on što je apartheid?) odnosno pojačao etničku diskriminaciju izlazeći u susret zahtjevima HDZ-a BiH i onima iz Hrvatske.

Na potpuno drugačiji način istupili su predstavnici zapadnih država i Europske, unije snažno poduprijevši Schmidta, uključujući i stalnog hrvatskog predstavnika.

Apartheid je naziv za sustav rasne segregacije koji je nakon pobjede  Nacionalističke stranke na izborima 1948. godine uveden kao službena politika te zemlje. Njime je stanovništvo Južne Afrike podijeljeno na bijelce, crnce, Indijce i “obojene”  s time da su jedino bijelci imali puna politička prava.

Šimonović:: Žalosno je što u BiH neki propitkuju Dayton

Hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović kazao je da je Hrvatska posvećena teritorijalnom integritetu i suverenitetu BiH te smatra kako je žalosno to što u BiH ima nekih koji nastavljaju propitivati Dayton i žele dominirati.

“Hrvatska podupire rad i djelovanje visokog predstavnika Schmidta, koji je snažno doprinio kao faktor stabilizacije”, kazao je Šimonović, istaknuvši kako su izmjene izbornog zakona bile pravi korak u otklanjanju očitih problema. Na političkim je predstavnicima BiH da sada postignu dogovor o ostalim problemima, uključujući legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda, dodao je.

Rekao je i kako je većina u BiH suglasna da izborni sustav u zemlji nije pravedan jer se njime uz ostalo krše prava konstitutivnih naroda, a za Schmidta je kazao kako je svojim djelovanjem štitio integritet BiH te stoga zaslužuje potporu, a ne optužbe. Podsjetio je kako je Komšić četiri puta izabran u Predsjedništvo BiH glasovima Bošnjaka, što je opisao kao kršenje temelja Daytonskog sporazuma.

Hina/Foto: Screenshot


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Plenković: Vladu formiraju pobjednici, a ne Grbin i njegov proruski stric

Premijer Andrej Plenković (HDZ) rekao je u ponedjeljak kako smatra da će kroz slijedeće dane…

21 minuta prije

Grbin nakon sastanka s DP-om: Sve opcije su moguće pa i ponavljanje izbora

Nakon postizbornih razgovora s Domovinskim pokretom o sastavljanju moguće većine javnosti se s Iblerova trga…

32 minute prije

HDZ ide u novi napad: “Štetočine iz SDP-a u Bruxellesu su blatile hrvatsku policiju”

HDZ se na Facebooku obrušio na SDP-ove zastupnike u Europskom parlamentu. Nazivaju ih ‘štetočinama u…

2 sata prije