P
Brojni Titovi štovatelji, rijetki preživjeli članovi Saveza udruga boraca narodnooslobodilačkog rata (SUBNOR), te članovi udruga koji baštine sjećanje na NOB i Tita, okupili su se i s vijencima, cvijećem, te zastavama bivše SFRJ i Saveza komunista Jugoslavije, odajući u mimohodu počast u Kući cvijeća.
Deseci autobusa tijekom prijepodneva pristizali su na parking ispred Muzeja povijesti Jugoslavije na Dedinju, u okviru kojeg je i kompleks Kuća cvijeća – Titov mauzolej i njegovo posljednje počivalište.
Titovi štovatelji nose jugoslavenske zastave s petokrakom, kape “titovke”, bedževe s njegovim likom i odličja iz bivše SFRJ.
Unatoč brojnim kontroverzama i prijeporima među povjesničarima i suvremenicima Titova doba oko njegove uloge u poslijeratnim stradanjima pripadnika poraženih snaga i političkih protivnika, suvremena povijest ubraja ga među najistaknutije vođe i državnike epohe, a tisuće ljudi iz bivše SFRJ pohodi Memorijalni centar Josip Broz Tito
i Kuću cvijeća svake godine na dan njegove smrti 4. svibnja, te 25. svibnja kad se u bivšoj Jugoslaviji velikim sletom na tadašnjem Stadionu JNA slavio njegov rođendan.Prema službenim podacima iz Muzeja, tijekom ta dva dana okupi se – od godine do godine – i više od 5.000 ljudi.
Titovom pogrebu u Beogradu 8. svibnja 1980. godine nazočilo je više od 200 visokih dužnosnika – šefova država ili vlada i visokih izaslanstava iz čak 127 zemalja svijeta.
Od 1980. godine Kuću cvijeća je, po službenim podacima, posjetilo više od 17 milijuna ljudi, a tijekom cijele godine najbrojniji su turisti iz Zapadne Europe, Amerike te sve više iz Azije – Kine, Japana i Južne Koreje.
Hina /Foto: Pxll
Srpski državljanin (22) protjeran je iz Hrvatske nakon što je na društvenim mrežama objavio fotografiju na kojoj…
Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved ocijenio je "ozbiljnim incidentom" upad trojice civila automobilom u vojarnu…
Drevna Sparta bila je najmoćnija peloponeska država čija se vojska smatrala najboljom u Grčkoj. Za…
Komentiraj