Josip Pejaković ispraćen je danas na vječni počinak na gradskom groblju Bare u Sarajevu na kojem su se okupili brojni građani i istaknute osobe iz javnog života. Pokopan je bez križa, a na pogrebnoj piramidi dominirala je velika zvijezda petokraka.
Uz članove obitelji, posljednji pozdrav Pejakoviću uputili su brojni prijatelji, kolege i javne osobe. Među njima su bili Dino Merlin, Mladen Vojičić Tifa, Hanka Paldum, Jasminka Šipka, Tarik Džinić, Damir Imamović, Samir Avdić, Aleksandar Seksan, Minka Muftić i Nihad Alibegović.
Obitelj pokojnog glumca ranije je objavila emotivnu poruku kojom je pozvala građane da mu se posljednji put poklone, navodeći da je Josip ”pošao negdje” te da će se ”osmjehnuti posljednji put prije nego se sasvim izgubi na Barama”.
U dirljivom oproštaju, njegova supruga Vesna Mašić obratila se okupljenima evocirajući uspomene njihovog studijskog putovanja u Pariz sedamdesetih godina.
”Tada smo bili u gradu svjetlosti, a sada ovdje na Barama, kakva razlika, Josipe. Kakva razlika… Hoću da ti kažem, posljednji put, volim te čovječe. Volim te oduvijek i zauvijek. I ne brini, ne idem nikuda. Tu sam uz tebe, a ti idi gdje si pošao, gdje moraš”, rekla je Mašić
Poseban trenutak obilježila je izvedba prijedloga himne Bosne i Hercegovine, čiji je autor upravo Josip Pejaković, a koja je izvedena u njegovu čast.
Josip Pejaković preminuo je 18. srpnja u 78. godini života. Ostavio je neizbrisiv trag u kazalištu, filmu, književnosti i društvu.
U čast njegovom stvaralačkom opusu, u ponedjeljak 15. rujna u 19:30 sati u Narodnom pozorištu Sarajevo bit će održan hommage Pejakoviću, na dan kada je trebala biti odigrana premijera predstave ”Omer-paša Latas”.
Josip Pejaković rođen je 5. ožujka 1948. u Travniku u hrvatskoj obitelji. Jedno vrijeme je bio pjevač travničke rok grupe „Veziri“, gdje ga je zamijenio Seid Memić Vajta. Nakon toga se posvetio glumi. Odigrao je nekoliko uloga u amaterskom kazalištu u Travniku, a poslije je otišao u Sarajevo, gdje je ubrzo postao omiljen kod publike i kritičara.
Proslavio se monodramama: “On meni nema Bosne”, “Oj, živote” i “O, izbjeglice”. Igrao je zapažene uloge u televizijskim serijama i filmovima poput: „Osma ofenziva“, „Gluhi barut“, „Savršeni krug“…
Gotovo cijeli život živi u Sarajevu, a sa suprugom Vesnom Mašić ima dvojicu sinova.
Bio je Hrvat koji nikad nije prebolio propalu Jugoslaviju, a novostvorene države uspoređivao je sa septičkim jamama i vrijeđao one koji misle drugačije.
“Nekada sam bio jugoslavenski glumac a danas nisam ni bosanskohercegovački nego samo sarajevski. To najviše govori u kojim se govnima ja danas nalazim (…)
“Bosna je država. I da je mogla biti država, davno bi nastala. Po meni je država mnogo više od države. Ona rađa, a država ubija. Tko to ne razumije, nije zaslužio Bosnu!
Dvaput je postojala jedna prava država – Jugoslavija. Za mene su sve što nastaje njegovim raspadom samo krhotine u kojima ljudi žive u apsolutnom ropstvu nakaznog neoliberalnog kapitalizma bez ikakve slobode. Moj neobjavljeni roman “Jugotugoslavija” govori sve o toj temi. U njemu tvrdim da je u Jugoslaviji nastalo šest septičkih jama čiji se sadržaji danas neprestano prelijevaju jedna u drugu. Kakva okrutna metafora, zar ne?”, kazao je u intervju za Nova.rs u ožujku prošle godine.
Na pogrebu je uz lijes stajao svećenik, pokopan je bez križa, a na pogrebnoj piramidi dominirala je velika zvijezda petokraka i ime Josip Pejaković 1948-2025.
D.M. /Foto: Avaz.ba
Davor Šuker gostovao je u emisiji američkog CBS Sportsa, koji je objavio par isječaka i…
Međunarodna nogometna federacija (FIFA) kaznila je Srpski nogometni savez (FSS) djelomičnim zatvaranjem stadiona za utakmicu…
Nogometaši Varaždina upisali su veliku, povijesnu pobjedu u prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige protiv…
Komentiraj