Kategorije Premium sadržaj

Ratna mornarica na Visu ili Lastovu? Povijest, geopolitika i zdrava logika

Širi dalje

Kad bi se netko potrudio prošetati po karti Jadrana i pokušao strateški promisliti gdje bi bilo mudro bazirati dio flote Hrvatske ratne mornarice i Obalne straže – ne bi dugo lutao. Vis i Lastovo – te dva otoka-diva, skrivena u morskoj pozadini Dalmacije – gotovo pa viču „Tu smo!“



To nisu samo komadi stijena izvučeni iz mora. Vis je nekadašnja jugoslavenska utvrda, do 1992. zabranjena zona za obične smrtnike. A Lastovo? Ono je samo po sebi geopolitički dar – udaljen, samostalan, s pogledom prema međunarodnim vodama i talijansku čizmu, gotovo poput nosača aviona koji nikad ne tone. Split – glavno operativno sidrište HRM-a – geografski je predvidiva i ranjiva pozicija.

Ako zamislimo scenarij bilo kakvog ugrožavanja teritorijalnih voda, prvi val mora biti dočekan duboko – daleko od priobalja, iz zasjede, s pozicija koje jamče pregled, diskreciju i slobodu manevra. Vis i Lastovo su upravo to.

Vis ima prirodne zaklone, stare vojne tunele i skloništa koja danas zjape prazni. Lastovo također još uvijek čuva infrastrukturu iz doba JNA – malo za koga atraktivnu, ali za HRM – savršeno prilagodljivu. To su vojni dragulji, zaboravljeni samo zato što nikome nije palo na pamet da gleda s razine admiralske mape.

Naravno, sve se to mora promatrati i kroz prizmu civilno-vojne koegzistencije. Ne govorimo o militarizaciji otoka i dizanju žica. Govorimo o pristupu modernom poimanju obrane, onom u kojem je vojska podrška zajednici, a ne njen teret. HRM na Visu ili Lastovu može biti partner lokalnoj ekonomiji – donijeti radna mjesta, revitalizirati infrastrukturu, usidriti civilizaciju ondje gdje je nestajala zbog iseljavanja.

Nadalje, klimatski i okolišni uvjeti čine ova dva otoka idealnima za cjelogodišnju obuku – bez zaleđenih paluba, bez potreba za preseljenjima, s prirodnim barijerama i scenarijima za sve vrste mornaričkih vježbi. Kad bi Šveđani imali Vis, ondje bi simulirali Pacifik.

Hrvatska je na vanjskoj granici Europske unije. I to pomorskoj. A naš najudaljeniji teritorij praktički zjapi prazan, bez vojne prisutnosti osim počasne crte na nekakvoj powerpoint mapi. Lastovo je idealna lokacija za nadzor ilegalnih migracija, pomorskog prometa, međunarodnog ribolova i onog što zovemo “sivom zonom Jadrana”, gdje se susreću sve flote i sve namjere.

Također, NATO zna što vrijedi – no čeka inicijativu. Hrvatska bi, baziranjem dijela flote na Lastovu ili Visu, poslala poruku ozbiljnosti – da zna čuvati svoje more, ali i granicu saveza. To ne bi bila samo vojna odluka, već diplomatski kapital.

Nema nikakvog razloga da mornarica ne bude na moru, a još manje razloga da ne bude tamo gdje je more najdublje, najšire i najotvorenije. Vis i Lastovo su prirodna, povijesna i strateška sidrišta hrvatske pomorske moći.

Ako ih ne iskoristimo – netko drugi hoće. Ili još gore – nitko neće, i to će biti naša najveća propuštena prilika.

M. Marković/Foto: MORH

 

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od
Tagovi hrm

Najnovije

Anto Đapić: Zašto Milanović ne želi biti uz Anušića, kao Tuđman uz Šuška 1995.

Kako se približava vojni mimohod (vojna parada) 31. srpnja, tako se od neprijatelja Hrvatske zahuktava…

16 minuta prije

Ivan Anušić: General političkog manevra i admiral povratka časti i ponosa

Kad se pukne počasna paljba iz hrvatskih haubica, odjek ne dolazi samo iz cijevi —…

1 sat prije

Milanović citira Tuđmanovu izjavu o HOS-u, što ne citira onu o NDH

Politički analitičar dr. Ivica Granić na društvenim se mrežama osvrnuo na izjavu predsjednika države Zorana…

2 sata prije