Kategorije Premium sadržaj

Što je Tuđman rekao o Jasenovcu u lipnju 1996.

Širi dalje

Upitate li danas koga je li dr. Franjo Tuđman ikad bio u Jasenovcu da bi odao počast žrtvama ustaškog logora, gotovo svi odgovorit će vam kako to nije učinio. I svi će pogriješiti.



Vijenac ispod Kamenog cvijeta položio je 15. lipnja 1996. u sklopu posjeta Jasenovcu, Dragaliću i Gornjim Bogićevcima. Zašto se onda uvriježilo mišljenje da Tuđman nije bio u Jasenovcu?

Glavni je razlog vjerojatno to što nikad nije bio na državnim komemoracijama koje se organiziraju u svibnju, pa se olako prelazi preko podatka da je počast žrtvama ipak odao.

Poznato je, naime, da je Tuđman nakon istraživanja beogradskih arhiva ustanovio da je za NDH u Jasenovcu stradalo oko 40 tisuća ljudi.

Što je dr. Franjo Tuđman rekao u Jasenovcu u lipnju 1996.?

Rekavši kako polaže vijenac “svim žrtvama palim u Jasenovcu, žrtvama fašizma i NDH, ali i onima koje je pogubio komunistički režim”, istaknuo je kako “spomen-područje u Jasenovcu treba biti spomen-područje koje će podsjećati hrvatski narod u kakvu je položaju bio”.

Još je dodao:

“Kako smo riješili sve probleme, tako ćemo riješiti i problem Jasenovca. Ne zato da sakrijemo žrtve ustaškog terora, nego da podsjetimo da je hrvatski narod stradavao pod različitim zastavama, ali i da je sada općom pomirbom došlo do hrvatske slobode i hrvatske države.”

Potom je rekao da “Tito nikada nije posjetio Jasenovac jer je znao da ne može pobjeći od odgovornosti i zato što je od 1945. do 1948. godine na tome mjestu bio komunistički logor u kojem su također ubijani ljudi.”

M. M./foto: AP


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Rukometaši i navijači pjevali Thompsona, žestoke reakcije na otkaz dočeka

Nakon što su u Herningu osvojili europsku broncu, hrvatski rukometaši vratili su se noćas iz Danske,…

14 minuta prije

Ćipe: “Pobijedili smo komuniste i četnike pobijedit ćemo i sektu iz Možemo”

Nakon što su u Herningu osvojili europsku broncu, hrvatski rukometaši vratili su se noćas iz…

35 minuta prije

Žestoka reakcija Anušića: ‘To je sramota koja se neće moći zaboraviti’

Zagrebačka vlast izmišljanjem fašizacije pokušava politički profitirati, a zapravo je narodu i rukometašima ukrala zasluženu…

53 minute prije