HRVATSKA – SRBIJA 23:20 Ključna pobjeda Hrvatske u borbi za drugi krug

•
  •
  •
  •

Hrvatska rukometna reprezentacija ostvarila je prvu pobjedu na ovogodišnjem Europskom prvenstvu u Mađarskoj i Slovačkoj, svladavši u subotu u Szegedu Srbiju sa 23-20 (11-9), što hrvatskim rukometašima otvara put prema plasmanu u drugu fazu natjecanja.

Hrvatska je kontrolirala utakmicu gotovo svih 60 minuta, dopustivši Srbiji da bude u minimalnoj prednosti samo u dva navrata tijekom prvog poluvremena.

Uz sve nedaće koje su zadesile “kauboje”, pozitivne rezulatate na testiranjima i suspenziju Davida Mandića, oni koji su bili na parketu Uj Arene u Szegedu ostavili su sve što su imali za pobjedu nad Srbijom.

Sa po šest pogodaka istaknuli su se Ivan Čupić i Ivan Martinović, odličnu partiju je sa pet pogodaka začinio  Tin  Lučin,  Luka Cindrić je s tri pogotka u prvom poluvremenu zaslužio nagradu za igrača dvoboja, a važnu je ulogu sa svoje četiri obrane i pogotkom u završnici dvoboja imao i vratar Mate Šunjić.

Strijelce Srbije predvodili su Bogdan Radivojević s pet i Lazar Kukić sa četiri gola.

Početak utakmice protiv Srbije protekao je u znaku hrvatskog kapetana Ivana Čupića koji je u 2. minuti prvo izborio isključenje Marsenića, a potom dvaput realizirao situacije s krila kad je Hrvatska imala dva igrača više na terenu. Idealno otvaranje je nastavljeno kad je Ivan Martinović na isteku pete minute pogodio za 3-0.

Srbija se s dva brza pogotka Marsenića i Radivojevića primakla na samo gol zaostatka.

Do polovice prvog poluvremena Horvatovi izabranici su održavali prednost zahvaljujući golovima, Halila Jaganjca, Martinovića i Tina Lučina, ali su potonja dvojica u razmaku od tri minute zaradili i isključenja, što je srbijanska reprezentacija iskoristila. S tri pogotka u nizu u razdoblju od 15. do 18. minute, Srbija je prvi put došla do vodstva (6-7).

Sredinom prvog poluvremena Hrvoje Horvat je na parket poslao Luku Cindrića u ulogu kreatora igre umjesto Ante Gadže, što je donijelo pozitivnu promjenu u igri hrvatske reprezentacije. Iako mu je prvi udarac zaustavila vratnica, Cindrić je bio najzaslužniji što je Hrvatska na odmor otišla s dva pogotka prednosti, jer je znao iskoristiti izgubljene lopte suparnika.

Srbija je pogotkom Kukića u 27. minuti došla do drugog vodstva na utakmici (8-9), da bi s dvije Cindrićeve kontre i jednim Martinovićevim prodorom “kauboji” za drugih 30 minuta osigurali startnu prednost od dva gola (11-9).

Ta je prednost mogla biti i veća da srbijanski vratar Vladimir Cupara nije obranio Čupićev kazneni udarac i završio poluvrijeme s pet obrana. S druge strane Ivan Pešić ih je imao samo dvije.

Najveća prijetnja iz srbijanske reprezentacije dolazila je s desnog krila, s kojeg je Bogdan Radivojević postigao tri pogotka, a i realizirao jedan sedmerac.

U rastrganom početku drugog poluvremena, s nekoliko tehničkih pogrešaka na obje strane, iskazali su se vratari. Cupara je nastavio tamo gdje je stao u prvom poluvremenu, a dodatnu sigurnost hrvatskoj defenzivi svojim je obranama dao Mate Šunjić.

Realizatorsku ulogu preuzeli su Martinović, Čupić i kao faktor iznenađenja Tin Lučin, koji je u 44. minuti prvi put Hrvatskoj donio prednost od četiri pogotka (17-13). U razmaku od dvije minute pažnji obrane izmakao je brzi srednji vanjski Lazar Kukić i vratio Srbiju na -2 (17-15), da bi Lučin i Čupić ponovno digli hrvatsku prednost na +4 (19-15).

Osam minuta prije kraja Imao je Šime Ivić kontru za pet golova razlike, ali je Cupara ostavio svoju reprezentaciju “na životu”.

U posljednjih pet minuta Hrvatska je ušla s tri pogotka viška (20-17), a tada se ponovno iskazao Mate Šunjić koji je Iliću obranio udarac s lijevog krila. U sljedećem napadu Ivan Martinović se digao sa sedam metara i podigao prednost na +4 (21-17).

Otpor srpske reprezentacije slomljen je u 59. minuti, kad je Ivan Čupić postigao svoj šesti pogodak s desnog krila, a nakon izgubljene lopte suparnika u strijelce se upisao i hrvatski vratar Mate Šunjić pogotkom “s gola na gol” za najvećih +5 (23-18).

Srbija je u zadnjoj minuti uspjela samo ublažiti poraz, a nakon pogotka Ilića sa zvukom sirene za konačnih 23-20 započelo je slavlje “kauboja” na terenu i hrvatskih navijača, koji su dobili bitku na tribinama Uj Arene u Szegedu.

Hrvatsku u posljednjem kolu, u ponedjeljak (18 sati) čeka utakmica protiv već otpisane Ukrajine, dok će Srbija protiv Francuske trebati senzacionalnu pobjedu kako bi se probila među dvije najbolje reprezentacije u skupini C koje će nastaviti natjecanje.