•
  •
  •
  •

U finalu FIFA Kupa konfederacija u St. Peterburgu svjetski prvak Njemačka svladao je južnoameričkog prvaka Čile 1:0. Za obje reprezentacije to je bio prvi finale na ovom natjecanju.

Pogodak odluke za aktualne svjetske prvake zabio je Lars Stindl u 20. minuti.

Njemačkoj je ovo bio treći nastup na Kupu konfederacija i prvi trofej. U svom premijernom nastupu 1999. je zapela u skupini, 2005. je osvojila treće mjesto, dok je ovoga puta otišla do kraja. Aktualni svjetski prvaci su u Rusiju doputovali bez glavnih zvijezda, a na putu do naslova upisali su četiri pobjede i jedan remi uz razliku pogodaka 12-5.

Čileance može utješiti podatak kako je ovo bilo njihovo treće veliko finale u posljednje tri godine. Prije dvije godine Čile je pobijedio na Copa Americi, lani je obranio titulu, a ove godine je stigao do finala Kupa konfederacija.

Čile je sjajno ušao u susret i u prvih 20 minuta južnoamerički prvak je imao tri odlične prilike. Dva puta je opasno prijetio Arturo Vidal, a jednom Eduardo Vargas, no Marc-Andre ter Stegen je na njemačkim vratima sva tri puta sjajno reagirao.

Prvu priliku pred čileanskim vratima Njemačka je pretvorila u vodstvo u 20. minuti. Marcelo Diaz se poigravao na rubu kaznenog prostora, što je iskoristio Timo Werner oduzevši mu loptu i potom asistirao Larsu Stindlu koji je lako zabio za više sretnih nego spretnih 1-0.

Njemačka je tek nakon pola sata stigla do daha i polako uspostavljala ravnotežu. U 40. minuti ‘elf’ je nakon sjajne kontre mogao povećati prednost, ali je Julian Draxler pucao pored gola. U 44. minuti Čileanci su si skoro zabili i drugi pogodak. Posljednja linija obrane je poklonila suparniku još jednu loptu, nakon čega je Leon Goretzka malo iskosa izbio sam ispred Claudia Brava, no čileanski vratar je pročitao njegovu namjeru.

Prvu priliku u drugom dijelu imali su Nijemci. Draxler je u 55. minuti sjajno povukao, te pucao, no Jara je blokirao njegov udarac u korner. Čile je uzvratio odličnom prilikom u 75. minuti, no Ter Stegen je obranio Vargasov udarac. Samo minutu kasnije kasnije Vidal je iz izgledne pozicije prebacio njemački gol.

U 80. minuti je ‘opalio’ i Aranguiz, ali je njemački vratar upisao još jednu obranu. Sjajnu priliku za poravnanje imao je i Sagal u 85. minuti kada je s pet-šest metara na Vidalovu povratnu loptu prebacio cijeli gol.

Posljednju priliku za produžetak Čile je imao u četvrtoj minuti sudačke nadoknade kada je Sanchez sjajno pucao iz slobodnog udarca, ali je Ter Stegen odlično reagirao prometnuvši se u junaka finalnog dvoboja.

U susretu za treće mjesto Portugal je nakon produžetaka pobijedio Meksiko 2-1. Bila je to zanimljiva utakmica s tri gola, tri isključenja, jednim promašenim jedanaestercem i nizom prilika na obje strane.

Meksiko je bio bliži pobjedi, vodio je sve do sudačke nadoknade, no Pepe je u posljednjim trenucima susreta spasio Portugal gurnuvši susret u produžetak, a Adrien Silva je golom u 104. minuti iz kaznenog udarca u potpunosti okrenuo rezultat.

Meksikance su sekunde dijelile do pobjede, no ukupno gledano Portugal, koji je nastupio bez prve zvijezde Cristiana Ronalda, je zasluženo stigao do slavlja. Ronaldo je nakon polufinalnog poraza od Čilea otputovao u SAD gdje je mu je surogat majka rodila curicu i dječaka.

Poveo je Meksiko u 53. minuti autogolom Luisa Neta. Javier Hernandez je ubacio sa strane, Carlos Vela je promašio loptu, a Neto je nespretno zabio u vlastitu mrežu. Kada se već činilo kako će Meksiko obraniti prednost, Pepe je izjednačio nakon ubačaja Ricarda Quaresme. Realov stoper se ubacio ispred Miguela Layuna i udarcem nogom zabio za 1-1. Layun se u 104. minutu prometnuo u tragičara utakmice.

Igrao je rukom u kaznenom prostoru skrivivši jedanaesterac kojeg je sigurno realizirao Adrien Silva. Portugal je u 106. minuti ostao s igračem manje nakon što je isključen Nelson Samedo, ali je u 112. minuti ‘pocrvenio’ i Meksikanac Raul Jimenez. U posljednjim trenucima susreta isključen je i meksički izbornik Juan Osorio zbog prigovora neuvjerljivom saudijskom sucu Fahadu al Mirdasiju.