Biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine okupili su se na svetkovinu sv. Ivana Krstitelja, 24. lipnja u Sisku na svoju 64. sjednicu koja je bila u Biskupskome ordinarijatu Sisačke biskupije, a predsjedao joj je zagrebački nadbiskup i metropolit Dražen Kutleša, objavljeno je na stranici Zagrebačke nadbiskupije.
S nadbiskupom metropolitom na sjednici su sudjelovali sisački biskup Vlado Košić, bjelovarsko-križevački biskup Vjekoslav Huzjak, križevački vladika Milan Stipić te zagrebački pomoćni biskupi Ivan Šaško i Mijo Gorski.
Biskupi su nakon sastanka objavili priopćenje u kojem su naglasili dvije teme – ovisnost o igrama na sreću i zabrinjavajući program Kluba Močvara u Zagrebu koji se financira novcem Grada i Ministarstva kulture
Procjenjuje se da je do pola milijuna Hrvata izravno ili posredno pogođeno problemima vezanim uz ovisnost o kockanju, a u pastoralnome radu sve je prisutnija muka s kojom se susreću i koju trpe osobito oni koji imaju ovisnike o kockanju unutar svojih obitelji. O brzome širenju te ovisnosti govore i podaci o povećanju broja ovisnika na liječenju.
Upozoreno je na laku dostupnost različitih oblika kockanja, nedostatnu zaštitu djece i mladih, veliku raširenost kockanja elektroničkim putem i agresivno oglašavanje „igara na sreću“.
Tzv. igre na sreću kod igrača stvaraju lažnu nadu o brzome i jednostavnome stjecanju materijalnoga dobitka, a zapravo vode u ropstvo dugovanja i ovisnosti, dok stvarnu materijalnu korist, izvučenu na temelju uništavanja i bijede tuđih života, imaju vlasnici i organizatori takvih igara, te oni koji im omogućuju takvo djelovanje.
Nije li licemjerno, pitaju biskupi, da se pojedine tvrtke kojima je djelatnost „igra na sreću“, predstavljaju sponzorima nekoj drugoj plemenitoj djelatnosti u društvu, kao što je upravo sport?
Nadalje, nije li kratkoročan interes, u kojemu se nalazi i država, da dobije financijska sredstva, zapravo gubitnički, jer – gledano dugoročnije – patološka ovisnost o igrama (ludopatija) vodi u mnogo veće troškove i samu državu, kao što je to, na primjer, slučaj s ovisnošću o alkoholu ili o duhanskim proizvodima i raznim opijatima?
Biskupi poručuju da je krajnje vrijeme da se svi koji žele dobro hrvatskomu društvu, osobito djeci i mladima, uključe u borbu protiv ove ovisnosti!
Biskupi Zagrebačke crkvene pokrajine oštro su napali zagrebački klub Močvara, nazivajući njegove programe “destruktivnima”, “sotonističkima” i “bogohulnima”.
Navode niz primjera koji vrijeđaju kršćanske osjećaje, a financiran je javnim novcem građana Zagreba, dok udrugu koja upravlja tim klubom, između ostalih, financira i Ministarstvo kulture i medija.
Biskupi smatraju nedopustivim da se takvi destruktivni, ujedno kulturalno plitki i uvrjedljivi programi financiraju iz javnih proračuna, pri čemu je zastrašujuće da je pristup tim događanjima i popratnim sadržajima omogućen i maloljetnicima.
Ismijavanje katoličke vjere i obreda pod krinkom zabave
Zbog toga biskupi pozivaju i mjerodavne institucije, osobito one koje su zadužene za njegovanje istinske kulture, ali i one koje su dužne brinuti se za odgoj djece i mladih, da ne podlegnu pritiscima i nametljivim skupinama koje promiču nekulturu i besmisao, navedeno je u priopćenju.
Izrugivanje katoličke vjere, kojim upravlja udruga pod nazivom Udruženje za razvoj kulture (URK), najbolje prikazuje događaj nazvan „Sjemenište party“ kojim se ismijavaju katolički obredi (zabava sadrži i „propovijedi“ i predvođenje „mise“). Ova zabava nije zaobišla ni svetkovinu Svih Svetih, kojoj je bila tematski posvećena.
Skrnavljenje kao promidžbeni alat
Za najave koncerata i programa „Močvara“ se ne libi koristiti vizuale raspetog Krista i gorenja sakralnog prostora, što je vidljivo na njihovim društvenim medijima.
„Ovo nije bend, ovo je pakleni obred, krvava misa crnog black metala i bestijalnog death metala, a u čijim riffovima odzvanja ratna truba samog podzemlja!“…
„Njihove pjesme nisu glazba već su kletve, zazivi i izopačene mantre upućene krvavim indolima Andske Tame“, ovim riječima najavljen je nadolazeći koncert na službenoj stranici kluba.
Na službenim stranicama Grada Zagreba programi klubova kao što je Močvara istaknuti su kao programi od „posebnog značaja“. Prema službenim podacima, ove godine (dosad) URK je od Grada primio više od 40 tisuća eura.
Da ovakvi i slični programi zabrinjavaju i građane, iz čijih se džepova financiraju, svjedoči i činjenica da je peticiju protiv javnog financiranja bogohuljenja u 10 dana potpisalo 8, 780 građana.
M.M. /Foto: Sisačka biskupija
Organizacijski tim Marka Perkovića Thompsona oglasio se na društvenim mrežama i objavio upute za "koncert…
Do kraja tjedna trebalo bi biti poznato hoće li Ivan Penava ući u Vladu ili…
Pola godine nakon neobjašnjivog i stravičnog napada na osnovnu školu u Prečkom, 19-godišnjak je suočen…
Komentiraj