Kategorije Vijesti

Crnogorski političar nehotično priznao: Hrvatskoj smo ukrali 2 milijarde dolara

Širi dalje

Političku buru u Crnoj Gori izazvao je potez hrvatskog ministra obrane Ivana Anušića kad je odbio  susret s crnogorskim kolegom Draganom Krapovićem zbog njegovih izjava o spomen ploči u Morinju i školskom brodu Jadran.



Hrvatski stav ranije je prisnažio i ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman izjavom da je jedrenjak Jadran hrvatski brod i da će Crna Gora na putu prema Europskoj uniji morati suočiti s prošlošću, uskladiti svoje ponašanje sa standardima Europske unije, inače nema članstva u EU.

Jedan od medijski najeksponiranijih tema svakako je školski brig Jadran. Na tu temu radio Televizija Crne Gore upriličila je emisiju u kojoj se istakao Duško Stjepović, (negdje piše i Stijepović) zastupnik Demokratske Crne Gore i predsjednik skupštinskog Odbora za međunarodne odnose.

Stjepović je rekao je da u potpunosti podržava stav ministra obrane Dragana Krapovića – da je brod “Jadran” vlasništvo Crne Gore.

On je citirao sporazum o sukcesiji imovine SFRJ, gdje je navedeno da imovina bivše države postaje vlasništvo države na čijem se teritoriju nalazila u trenutku raspada zajedničke države.

“Kao pravnik i stručnjak koji je specijalizirao međunarodno pravo upravo ne temu međunarodnog humanitarnog prava, pročitat ću  samo jedan članak Sporazuma o SFRJ ( članak 3.) koji  kaže da pokretna imovina SFRJ koja se nalazila na teritoriju SFRJ prijeći će na državu sukcesora na čijoj teritoriji se ta imovina nalazila na dan kada je ova proglasila svoju nezavisnost.  ( Ugovor o pitanjima sukcesije, Aneks A Pokretna i nepokretna imovina, op. a. )

“Taj ugovor potpisala je i država Hrvatska. Zašto se digla tolika halabuka, hajka protiv ministra Krapovića? On je rekao ono što svi znamo, da je brod vlasništvo Crne Gore”, rekao je Stjepović. Istaknuo je da ako Hrvatska ima dobre argumente u ovom slučaju, Crna Gora ima puno bolje.

Što zapravo znači Stjepovićeva izjava?

Nehotično je priznao da je Crna Gora Hrvatskoj ukrala oko dvije milijarde dolara. Naime, na dan kad je Hrvatska proglasila svoju neovisnost 25. lipnja 1991. godine, (s odgodom do 8. listopada 1991.) 89 posto brodovlja i opreme Jugoslavenske ratne mornarice, procijenjene na nešto više od dvije milijarde dolara, bilo je stacionirano u Hrvatskoj.

Znamo da su u jesen 1991 tukli Šibeni, Split, Dubrovnik, da je to brodovlje bilo u Hrvatskoj i da pripada Hrvatskoj.

Tu je i druga vojna oprema o oružje koje pripada Hrvatskoj, a u većini je završilo u Crnoj Gori. I da citiramo Stjepovića “Što tu nije jasno?”

M. Marković/Foto:

 

 


Širi dalje
Komentiraj

Najnovije

Liječnik koji je pregledao bačenu bebu: ‘Za nas je to bio emocionalni šok’

Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je danas da je stanje novorođenčeta, pronađenog noćas u Zaprešiću…

26 minuta prije

Vedran Ješe o Hajduku: Nešto se dogodilo u svlačionici i klubu

Nogometaši Hajduka odigrali su u nedjelju na gostovanju kod Istre 1961 1:1, a prvijenac u…

1 sat prije

Zlatnoj hrvatskoj olimpijki prijetili u Beogradu

Hrvatska  tekvondašica Matea Jelić  na Prvenstvu Europe u Beogradu osvojila je brončanu medalju pod stresnim…

1 sat prije