Kategorije Vijesti

U Velikoj Britaniji rođena prva beba s tri roditelja

Širi dalje

U Britaniji je rođena prva beba stvorena uz pomoć DNA troje ljudi, nakon što su liječnici proveli revolucionarni IVF postupak koji ima za cilj sprječavanje nasljeđivanja neizlječive bolesti, piše The Guardian.

U tehnici, poznatoj kao terapija mitohondrijskom donacijom (MDT), koristi se tkivo iz jajnih stanica zdravih ženskih donora kako bi se stvorio embrij bez opasnih mutacija koje bi majke mogle prenijeti svojoj djeci

Budući da se u embriju kombiniraju sperma i jajna stanica bioloških roditelja s mitohondrijima iz jajašca donorice, dobivena beba ima DNA majke i oca, plus malu količinu genetskog materijala (oko 37 gena) od treće osobe.

Proces je doveo do izraza “bebe s tri roditelja“, iako više od 99,8% DNK u bebama dolazi od majke i oca.

Napredak s MDT-om naveo je parlament da promijeni zakon 2015. kako bi dopustio postupak. Dvije godine kasnije, klinika u Newcastleu postala je prvi i jedini nacionalni centar s dozvolom za to, a prvi su slučajevi odobreni 2018.

Odobrenje daje Ujedinjeno Kraljevstvo za ljudsku oplodnju i embriologiju (HFEA) za svaki pojedinačni slučaj. Dosad  je dala zeleno svjetlo za najmanje 30 slučajeva.

Istraživanje MDT-a, koje je također poznato kao mitohondrijska zamjenska terapija (MRT), započeli su u Ujedinjenom Kraljevstvu liječnici Centra za plodnost u Newcastleu. Znanstvenici su htjeli pomoći ženama s mutiranim mitohondrijima da imaju djecu koja neće naslijediti genetske mutacije.

S obzirom na to da sve svoje mitohondrije nasljeđujemo od majke, štetne mutacije mogu utjecati na zdravlje djece. Neke se bebe mogu roditi zdrave jer su naslijedile samo mali dio mutiranih mitohondrija, ali druge mogu dobiti daleko više takvih mutacija i razviti teške, progresivne i često smrtonosne bolesti.

Tehnika u nekoliko koraka 

Tehnika koju su razvili stručnjaci iz Newcastlea se sastoji od nekoliko koraka. Prvo se spermom oca oplodi jajna stanica majke i zdrave donorice. Zatim se iz jajne stanice donorice uklanja osnovni genetski materijal i zamjenjuje onim iz oplođene jajne stanice para. Dobivena jajna stanica ima puni set kromosoma oba roditelja, ali i zdrave mitohondrije donora. Zatim se ona usađuje u maternicu.

Velika Britanija nije prva zemlja na svijetu u kojoj je rođena beba putem ovog postupka,  2016. su američki liječnici porodili prvo dijete začeto uz pomoć MDT tehnike. Radilo se o ženi iz Jordana s mitohondrijskim mutacijama koje uzrokuju smrtonosnu bolest (Leighov sindrom). Prije tretmana, obavljenog u Meksiku, žena je imala četiri spontana pobačaja i dvoje djece. Jedno je umrlo sa šest godina, a drugo je doživjelo samo osam mjeseci.

R.I. /Foto: Ilustracija


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Tijelo djevojčice iz Zagreba nađeno u rijeci Savi u Beogradu

Interpol Srbije obavijestio je hrvatsku policiju da je u ožujku pronašao tijelo djeteta u rijeci…

7 sati prije

Benčić: Uhićenja naših ljudi uoči izbora nije slučajnost

Predsjednica Kluba Možemo Sandra Benčić poručila je u srijedu, nakon uhićenja direktora zagrebačke Ustanove za…

10 sati prije

Jandroković o aferi Hipodrom: Uhićenje je vrlo neugodno za vladajuće u Zagrebu

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković (HDZ) poručio je u srijedu, komentirajući uhićenje direktora Ustanove za…

10 sati prije