Kategorije Kolumne

MARKO LJUBIĆ: Što je stvarno govorio, a što se Tuđmanu stavlja u usta

Širi dalje

U jeku političkih rasprava o sadašnjosti i budućnosti Hrvatske, problemima i uzrocima državno-političkih problema s kojima se suočavamo, o globalizmu, hegemonijama, suverenitetu, višenacionalnim državama i državnim zajednicama, međudržavnim savezima, u jeku predkandidacijskih rasprava u HDZ-u, svi se pozivaju na Franju Tuđmana.

I Plenković, i Kovač, i Karamarko, i Milanović, i Pupovac, Škoro i Petrov, Suverenisti i Đapić, Pravaši i antifašisti, europski unionisti i euroskeptici. U takvim okolnostima ispada prema interpretacijama, da je Tuđman govorio, sve što kome danas zatreba pa to ispada halucinogeni tok svijesti i izraz kaotičnog uma jer mu se stavljaju u usta potpune suprotnosti.

Zato ću u nekoliko nastavaka izdvojiti njegove misli iz knjige “Velike ideje i mali narodi”, koje su iznimno aktualne danas u svim gore spomenutim raspravama. Danas onima koji čitaju s razumijevanjem nudim Tuđmanove misli iz 1969.godine o nekoliko trenutno Hrvatskoj najvažnijih pitanja:

1. Kakva mora biti politička konstitucija današnje hrvatske države, nacionalna ili građanska, unitarna ili federalna?

2. Kakva mora biti i kakva je jedino moguća Europa, unija ili zajednica, zajednica anacionalnih država ili suverenih naroda, a u tome se zrcale odgovori na pitanja unutarnjih politika u Hrvatskoj, počevši od identiteta do valute?

3. Kako odgovoriti na pitanje opstojnosti hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini, u kontekstu razmišljanja o višenacionalnim državama i hegemoniji?

Pogledajmo što je govorio Franjo Tuđman i razmislimo o tome, prvenstveno zato da nam nitko ne bi mogao interpretirati njegove misli ovisno o plitkim dnevnopolitičkim potrebama.

“U europskom životu odveć su dobro poznati primjeri slabosti i uzroci raspadanja gotovo svih nadnacionalnih i višenacionalnih državnih tvorevina zbog nejednakosti i hegemonizma, a da bi se bilo tko ozbiljan mogao ponovo upuštati u neke slične neizvjesnosti:

Zajednička država skandinavskih zemalja, Švedske, Norveške i Danske stvorena 1397, počela se raspadati 1523. izdvajanjem Švedske, godine 1814. i Norveška se oslobodila danske hegemonije, ali bijaše primorana na zajednicu sa Švedskom, no i ta Švedsko-norveška unija raspala se 1905;

Habsburška monarhija doživjela je rasulo poslije višestoljetna postojanja 1918. zbog zasukana austrijskog i mađarskog hegemonizma što je odbijao sve razložne prijedloge da se Monarhija federacijom pretvori u ravnopravnu zajednicu podunavskih i srednjoeuropskih naroda; jedan od glavnih uzroka sloma carizma u ruskoj imperiji bila je potlačenost neruskih naroda, koji su prišli proleterskoj oktobarskoj revoluciji 1917. zbog lenjinskog poziva za mir i proglašenja načela o pravu naroda na samoodređenje;

Češko-Slovačka se godine 1938. pokazala slabom pred Hitlerovim pritiskom i prema nagodbama velikih sila među ostalim i nezadovoljstva slovačkog i ostalih podređenih naroda; monarhistička Jugoslavija doživjela je 1941. ne samo vojnički poraz nego i moralno-političko rasulo zbog velikosrpske hegemonije nad hrvatskim, slovenskim, makedonskim i drugim narodima; danas u Belgiji vlada oštar sukob zbog neravnopravnosti Flamanaca s Valoncima;

Baski u Španjolskoj nastavljaju otpor potlačivanju, zbog kojeg su već u građanskom ratu (1936—1939) poveli općenacionalnu borbu;

Škotska i Walles u Velikoj Britaniji bore se za ravnopravnost s Engleskom; dugotrajni autonomistički pokret Bretonaca za samoupravu Bretagne poprimio je oblik separatističko-terorističkih nemira protiv hegemonije Francuza i centralističkih vlasti Pariza.

Doda li se svemu tome da su razlozi zašto je de Gaulleova Francuska u stvari napustila NATO bili osobito u neravnopravnim odnosima među članicama tog pakta i da su uzroci što su doveli do raskola u socijalističkom svijetu (sovjetsko-jugoslavenski raskol 1948. i sovjetsko-kineski sukob poslije 1960) i do sve većeg unutarnjeg rastrojstva Varšavskog pakta i istočnog bloka (istočnonjemački događaji 1953, mađarski i poljski događaji 1956, okupacija ČSSR-a i prijetnje Rumunjskoj, te istup Albanije iz Varšavskog pakta 1968) u staljinističkoj velikodržavnoj politici sovjetskog vodstva, koje hoće silom zadržati nametnute neravnopravne odnose ostalim socijalističkim zemljama i bezobzirnu hegemoniju neruskim narodima i cijelom međunarodnom komunističkom pokretu, — onda je očito da se napredna europska zajednica može graditi samo na suprotnim temeljima, na podlozi zajedničkih interesa, ali i jedino na čelima poštivanja pune jednakopravnosti, potpune dobrovoljnosti, i poštivanja suverene volje svakog naroda”.

Franjo Tuđman, “Velike ideje i mali narodi”, 1969.

Usporedite ova razmišljanja s aktualnom političkom paradigmom koju gorljivo zastupa Plenkovićev HDZ. Neusporedivo.

Marko Ljubić/ Foto: www.tudjman.hr

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Srbi ne vjeruju da se Vučić razbolio, pišu da ga je Trump nogirao

"Aleksandar Vučić nije dobro procijenio da smeta te mu je šefica Trumpovog kabineta zabranila ulazak…

58 minuta prije

Brnabić: Vučićevo zdravlje je ozbiljno narušeno. Primljen je na VMA

Srijanski  predsjednik Aleksandar Vučić danas je primljen na Vojnomedicinsku akademiju (VMA) u Beogradu, objavio je…

2 sata prije

Obilježena 27. godišnjica smrti Gojka Šuška, prvog ratnog ministra

U povodu 27. godišnjice smrti prvog ratnog ministra Gojka Šuška, izaslanstvo Zajednice branitelja HDZ-a "Gojko…

2 sata prije