Cijena prirodnog plina pala je u ponedjeljak na europskom tržištu na najnižu razinu od srpnja 2021. godine, kliznuvši nakratko ispod 40 eura po megavat satu (MWh) zahvaljujući slabijoj potražnji na pragu proljeća.
Veleprodajna cijena plina, mjerena referentnim terminskim ugovorom na nizozemskoj platformi TTF, spustila se jutros na 39,65 eura. Poslijepodne megavat satom se trgovalo po 40,18 eura. Na kraju kolovoza prošle godine bila je premašila 300 eura zbog krize u opskrbi ruskim plinom.
Europa je do ruske invazije na Ukrajinu većinu potrošnje podmirivala uvozom iz Rusije, a lani je Moskvi uvela opsežne sankcije, poručivši i da se planira riješiti ovisnosti o ruskom plinu.
Europske vlade požurile su napuniti skladišta pred prošlu zimu, pozivajući građane na štednju. Brojne kompanije obustavile su proizvodnju kako bi smanjile potrošnju, a i potražnja za grijanjem bila je prigušena, zahvaljujući blagoj zimi, pa su zalihe dočekale proljeće na visokoj razini.
U takvim je uvjetima cijena prirodnog plina osjetno pala, a mogla bi se spustiti i još niže u uvjetima bankovne krize koju su potpirili slom američkih Silicon Valley Banka i Signature Banka i problemi u švicarskom Credit Suisseu.
Kriza u financijskom sektoru općenito negativno utječe na gospodarstvo, što u konačnici znači i slabu potražnju za energijom, podsjeća agencija dpa.
Hina/Foto: Ilustracija
FINA je putem internetske stranice Info.BIZ objavila podatke o primanjima nogometaša SuperSport HNL-a. Nogometaši su…
Stranka Možemo godišnje dijeli nekoliko milijuna eura sebi bliskim udrugama. Te udruge nerijetko osnivaju članovi…
Glumica Katarina Šestić Baotić podijelila je tužne vijesti - njezin otac Jakša Šestić preminuo je u 72.…
Komentiraj