Prosječna mjesečna neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za ožujak ove godine iznosila je 1.448 eura, što je nominalno za 9,2 posto, a realno za 5,8 posto više nego u istom mjesecu lani, podaci su Državnog zavoda za statistiku (DZS) objavljeni danas.
U odnosu na plaću za veljaču ove godine, prosječna neto plaća za ožujak bila je nominalno viša za 2,3, a realno za 1,9 posto.
Gdje je plaća bila najveća, a gdje najmanja?
Najviša prosječna mjesečna isplaćena neto plaća isplaćena je u djelatnosti emitiranje programa, u iznosu od 3.469 eura, a najniža u djelatnosti proizvodnja odjeće, u iznosu od 927 eura.
Prema izvješću DZS-a, medijalna neto plaća za ožujak iznosila je 1.200 eura, što znači da je polovina zaposlenih imala manje, a polovina više od toga iznosa. Pritom, iznos neto medijalne plaće je u odnosu na veljaču porastao za 2,1 posto, a u odnosu na ožujak lani za 10,5 posto.
Rast bruto plaća
Prosječna mjesečna bruto plaća po zaposlenome u pravnim osobama za ožujak iznosila je 2.014 eura, što je nominalno više za 2,5 posto, a realno za 2,1 posto u odnosu na veljaču.
Na godišnjoj je razini prosječna bruto plaća nominalno bila viša za 9,8 posto, a realno za 6,4 posto.
Kao i kod neto plaća, najviša prosječna mjesečna bruto plaća za ožujak bila je u djelatnosti emitiranje programa, u iznosu od 5.698 eura, a najniža u proizvodnji odjeće, u iznosu od 1.215 eura.
Rezultati prvog kvartala
U prva tri mjeseca ove godine, prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama iznosila je 1.418 eura, što je u odnosu na isto razdoblje lani nominalno više za 11,6 posto, a realno za 7,7 posto.
Istovremeno je prosječna mjesečna bruto plaća iznosila 1.968 eura, što je u odnosu na isto razdoblje 2023. nominalno više za 12,7 posto, a realno za 8,8 posto.
U ožujku je bilo prosječno 166 plaćenih sati, što je u odnosu na veljaču ove godine više za 5,7 posto. Najveći broj plaćenih sati bio je u djelatnosti vodni prijevoz (179), a najmanji u djelatnosti usluge u vezi s upravljanjem i održavanjem zgrada te djelatnosti uređenja i održavanja krajolika (150).
Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po satu za ožujak iznosila je 8,46 eura, što je u odnosu na veljaču niže za tri posto, a u odnosu na ožujak lani više za 9,2 posto, podaci su DZS-a.
Hina/Foto: gov.hr
Ukrajjnska vojska ponovno se našla usred skandala nakon što je još jedan istaknuti časnik javno…
Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić danas je napala izvjestitelja Europskog parlamenta za Srbiju Tonina Piculu…
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar večeras je u HTV-ovom središnjem Dnevniku, govoreći o nuklearnoj energiji, rekao da naglasak…
Komentiraj