Kategorije Novac

Plenković se pohvalio: U plusu smo 758 mil kn, a 2015. bili smo u minusu 10,8 milijardi

Širi dalje



“Prema izvještaju Eurostata i u 2018. ostvaren je proračunski višak u iznosu od 758 mil. kn unatoč isplati državnih jamstava, dok je u 2015. proračunski manjak iznosio 10,8 mlrd. kn. To je rezultat odgovornog vođenja javnih financija, provođenja reformi i poticanja investicija”, stoji u Vladinoj objavi na Twitteru

Hrvatska je uz još 12 zemalja Europske unije (EU) u 2018. godini ostvarila višak u proračunu, no ulazi i u skupinu polovine zemalja EU-a s javnim dugom iznad gornje propisane razine u EU od 60 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), pokazala je u utorak prva procjena Eurostata.

Hrvatska je u 2018. godini ostvarila višak u proračunu opće države od 0,2 posto BDP-a. U godini ranije višak je prema revidiranim Eurostatovim podacima iznosio 0,8 posto BDP-a.

Time se Hrvatska svrstala odmah iza Austrije čiji je suficit u 2018. bio daleko najniži, u visini 0,1 posto BDP-a, pokazalo je Eurostatovo preliminarno proljetno izvješće.

https://twitter.com/AndrejPlenkovic/status/1120627526492147712?ref_src=twsrc%5Etfw

Hrvatska je u 2018. godini zabilježila višak proračuna konsolidirane opće države i lani je on iznosio 758 milijuna kuna, ili 0,2 posto BDP-a, dok je konsolidirani dug opće države iznosio 284,7 milijardi kuna, što je 74,6 posto BDP-a, pokazuju podaci iz Izvješća o prekomjernom proračunskom manjku i razini duga opće države u Hrvatskoj koje je u utorak objavio Državni zavod za statistiku (DZS).

Ti podatci službene statistike, koji se odnose na razdoblje od 2015. do 2018. godine, pokazuju da je Hrvatska drugu godinu za redom bilježi suficit konsolidirane opće države, ali je on manji nego 2017. godine te da se udio duga opće države u BDP-u nastavlja smanjivati.

https://twitter.com/AndrejPlenkovic/status/1118802633723084800?ref_src=twsrc%5Etfw

DZS dva puta godišnje (travanjsko i listopadsko izvješće) podnosi Europskoj komisiji odnosno Eurostatu izvješće o proračunskom manjku (deficitu) i razini duga opće države, prema metodologiji Europskog sustava nacionalnih i regionalnih računa (ESA 2010.) i Priručniku o deficitu i dugu opće države.

R.I./Hina/Foto:gov.hr

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Hajdučka zvijer postala drugi najskuplji Hrvat! Vuškoviću cijena skočila 120 posto!

Luka Vušković (18) uskoro postaje svjetski superstar. Sve ide prema tome da hrvatski stoper postane…

7 sati prije

Nove teške optužbe na račun Mikulića: “Reketario me, tražio je pola milijuna eura!”

Poduzetnik Josip Šincek, koji se od veljače ove godine nalazi u Remetincu zbog optužbi da…

10 sati prije

Vučić natjerao srpskog ministra da se ispriča Hrvatskoj i Ukrajini

Srpski ministar informiranja i telekomunikacija Boris Bratina ispričao se zbog svoje izjave izrečene u emisiji…

11 sati prije