Sud u Beogradu osudio bivšeg pripadnika ZNG-a Branka Tunića zbog “zlostavljanja i mučenja zarobljenih vojnika JNA” u Zagrebu 1991. godine. Optužnica za ubojstvo jednog vojnika nije uzeta u obzir jer je za to već oslobođen na hrvatskom sudu.
Vijeće Posebnog odjela za ratne zločine Višeg suda u Beogradu osudilo je u utorak u odsutnosti Branka Tunića, bivšeg pripadnika Zbora narodne garde (ZNG), na osam godina zatvora zbog ratnog zločina nad 17 zarobljenih vojnika JNA u logoru Rakitje kraj Zagreba, u rujnu 1991. godine.
Tunić je proglašen krivim za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika zbog toga što je, prema presudi, u logoru mučio i zlostavljao vojnike – tukao ih različitim predmetima, ponižavao i prisiljavao da pjevaju hrvatske pjesme.
Prema optužnici, Tunić je od 14. rujna do 1. listopada 1991. godine, s drugim neidentificiranim pripadnicima ZNG-a, postupao protivno pravilima međunarodnog prava u uvjetima oružanog sukoba u Hrvatskoj, koji, prema navodima suda, “nije imao karakter međunarodnog sukoba”.
Zarobljeni vojnici JNA, prethodno razoružani i predani, držani su u objektu ZNG-a i MUP-a RH u naselju Rakitje. Tamo su, navodi se, bili izloženi fizičkom i psihičkom zlostavljanju. Optužnica tereti Tunića da je vojnike udarao kundakom, rukama, nogama i gumenom palicom, prijetio im oružjem, vrijeđao ih, mokrio po njima i gasio cigarete na njihovim tijelima.
Posebno se ističe događaj od 30. rujna 1991. godine kada je, prema navodima optužnice, Tunić ispalio hitac u glavu vojnika M.U., nanijevši mu smrtonosnu prostrelnu ranu.
Međutim, sudsko vijeće nije razmatralo taj dio optužnice jer je za isto djelo Tunić već bio oslobođen na hrvatskom sudu 1996. godine, uz obrazloženje da je riječ o nužnoj obrani. Predsjednica sudskog vijeća pojasnila je kako je stoga izostavljena osuda za ubojstvo.
– Presuda je rezultat konformističkog proračuna predsjednika vijeća jer bi osuđujuća presuda u tom dijelu značila ‘presudu presudi’ suda Hrvatske – izjavio je odvjetnik oštećenih Dušan Bratić za Tanjug, a prenosi RTS. Dodao je i kako odluku o tom dijelu slučaja predsjednik vijeća prepušta drugostupanjskom sudu koji će odlučivati po žalbi.
Branko Tunić, poznat i po pojavljivanju u izbornom stožeru HDZ-a 2015. godine kada je na čelo zalijepio stranačku iskaznicu, nije dostupan pravosudnim organima Srbije i trenutačno živi u Hrvatskoj. Prema saznanjima Tanjuga, rodom je iz općine Vitina na Kosovu i Metohiji.
Nakon medijskih objava o postupku, još šest osoba javilo se odvjetniku Bratiću tvrdeći da su također bile zlostavljane u Rakitju, uključujući državljane Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine.
Ovo je drugostupanjsko suđenje Tuniću – prvotna presuda, kojom mu je izrečena ista kazna, bila je ukinuta od strane Apelacijskog suda, koji je naložio novo suđenje. Na ovu presudu i obrana i tužiteljstvo imaju pravo žalbe.
D.M. /Foto: pxll
Na današnji dan obilježava se 35. godišnjica nikada odigrane utakmice između Dinama i Crvene zvezde,…
Američki travel blogger Chance Nation u Hrvatskoj je bio tijekom medenog mjeseca. "Nakon što sam…
Tri kola ostala su do kraja, Dinamo je pobjedom u poljudskom derbiju preskočou Hajduk na ljestvici…
Komentiraj