Prvi dio memoara Stjepana Mesića, jednog od najvažnijih hrvatskih političara unazad nekoliko desetljeća – posljednjeg predsjednika Predsjedništva SFRJ, predsjednika prve hrvatske vlade i predsjednika RH u dva mandata – svoju će premijeru imati u utorak 7. studenog na zagrebačkom sajmu knjiga “Interliber”.
Prvi dio memoara “Progon i nacionalno buđenje – borba za demokratsku Hrvatsku”, opsežno štivo ispisano na više od tisuću stranica i podijeljeno u dva sveska, pokriva razdoblje Mesićeva političkog djelovanja od mladosti pa sve do konca 1990. godine, dok će u drugom dijelu (koji treba izaći početkom iduće godine) biti pokriveno razdoblje od 1991. naovamo, piše Jutarnji list.
– Memoari otvaraju bezbroj važnih tema i donose njegov pogled na najvažnije događaje moderne hrvatske povijesti i njegove aktere. Dakle, na mnoge događaje kojima je Mesić svjedočio iz prve ruke. Bit će tu puno zanimljivih i dosad široj javnosti nepoznatih informacija, zapažanja, svjedočanstava i detalja koji se tiču Hrvatskog proljeća, osnivanja HDZ-a, stvaranja moderne Hrvatske… – rekao je za Jutarnji list Franjo Maletić,
urednik memoara i Mesićev suradnik na tom projektu,Maletić je radio i na memoarima Josipa Manolića koji su u startu izazvali brojne reakcije u javnosti, ali su brzo zaboravljeni i zanemareni kao nepouzdani.
Nema sumnje da će Mesićevi memoari, posebno poglavlja koja “pokrivaju” osnivanje Hrvatske demokratske zajednice, podići puno prašine na domaćoj političkoj sceni.
Opisujući prvi Opći sabor HDZ-a Mesić sugerira da je među delegatima iz dijaspore bilo puno osoba koje su (ranije) surađivale s UDBA-om i drugim službana bivše države. U nekadašnje suradnike jugoslavenskih tajnih službi Mesić smješta i ratnog ministra obrane Gojka Šuška.
– Barem šezdeset delegata koji su sudjelovali na tom prvom saboru HDZ-a bili su ljudi s dvostrukim biografijama: jednom “službenom” i jednom koju su pokušavali sakriti – kaže Maletić.
Prvi dio Mesićevih memoara, tvrdi, donosi i nekoliko bisera.
– Čitatelji će moći pročitati i kako je Franjo Tuđman, prije nego što je postao istaknuti član partizanskog pokreta, bio činovnik Nezavisne države Hrvatske. Naime, neko je vrijeme bio zaposlen u Ministarstvu domobranstva NDH – kaže urednik Mesićevih memoara Franjo Maletić.
D.M. /Foto: Hina
Interpol Srbije obavijestio je hrvatsku policiju da je u ožujku pronašao tijelo djeteta u rijeci…
Predsjednica Kluba Možemo Sandra Benčić poručila je u srijedu, nakon uhićenja direktora zagrebačke Ustanove za…
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković (HDZ) poručio je u srijedu, komentirajući uhićenje direktora Ustanove za…
Komentiraj