Kategorije Premium sadržaj

Nabava Rafala: Može li dvojno državljanstvo biti problem?

Širi dalje

Nije neka tajna da u hrvatskom političkom, vojnom i obavještajnom vrhu ima pojedinaca sa dvostrukim, odnosno dvojnim državljanstvom.  S stanovišta teorije države i prava definicija državljanstva najkraće glasi – to je odnos javno-pravnog karaktera između pojedinca i države.

Dvojno državljanstvo u Hrvatskoj nije zabranjeno, ali razlozi morala i pristojnosti nalažu da se preispita mogu li državni dužnosnici imati dvije majke države. Jer, ako netko ima i drugo državljanstvo, onda se postavlja i logično pitanje – čije interese zastupa i za koga radi. Sasvim sigurno ni običnim građanima nije baš simpatično kada im državni dužnosnici imaju dvojno državljanstvo.

Takvi su na osjetljivim pozicijama. Neki čak ključni u nadolazećim službenim međudržavnim pregovorima sa Francuskom oko kupnje borbenih lovaca Rafale. Samo od sebe nameće se pitanje kome su takvi pojedinci lojalni? Kojoj državi? Što da rade osobe s dvojim državljanstvom ako, recimo, Hrvatska i Francuska,  u procesu sklapanja ugovora oko kupnje nadzvučne eskadrile, imaju različite interese?

Za interese koje države će se oni odlučiti?

Kao najznačajniju obvezu koju nosi, državljanstvo podrazumijeva – lojalnost. Da nas ne bi krivo shvatilo – nije riječ o nekakvoj diskriminaciji ili sumnje u nešto nečasno, nego isključivo o fundamentalnom, legitimnom, pače i sigurnosnom pitanju koje valja postavljati u javnom prostoru, a kod iznimno skupih i politički osjetljivih državnih akvizicija kao što je nabava nadzvučnih borbenih lovaca. 

Sve to nije nikakav problem ako države, Hrvatska i Francuska, imaju zajedničke interese i zajedničke političke ciljeve. No, ako ta pretpostavka nije ispunjena, onda se dvostruko državljanstvo može pretvoriti u ozbiljnu barijeru. Pa i u politički i sigurnosni rizik.

Jasno je kao dan da se, ako se osobe s dvojnim državljanstvom već nizu sami izuzeli iz takvih i sličnih procesa, u jednom trenutku nužno moraju odlučiti za interese samo jedne države. Odnosno, protiv druge države čiji su oni zapravo građani. 

Jasno je da se lojalnost ne može cijepati na pola. Kao što se ne može ni cijelo vrijeme sjediti na dvije stolice. Sukob lojalnosti je neminovna, čak  i sa sasvim načelnih pozicija diskusije.  Stara je izreka da umiljato janje dvije majke sisa, ali i laicima je jasno da se kod ovakvih slučajeva ne bi smjelo primjenjivati. 

Da bi otklonili nečije možebitne sumnje, ništa ne tvrdimo.  Samo promatramo, promišljamo, propitkujemo, strahujemo,…

Analitički tim Maxportala


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

FINA objavila koliko su Petković i Livaja zaradili u 2024, a koliko Rakitić i Gattuso

FINA je putem internetske stranice Info.BIZ objavila podatke o primanjima nogometaša SuperSport HNL-a. Nogometaši su…

4 sata prije

Zagreb ima udruga k’o pljeve! Tri su na istoj adresi, a sve plaća Tomašević

Stranka Možemo godišnje dijeli nekoliko milijuna eura sebi bliskim udrugama. Te udruge nerijetko osnivaju članovi…

6 sati prije

Objava naše glumice slama srca: ‘Komad moga srca otišao je gore s tobom”

Glumica Katarina Šestić Baotić podijelila je tužne vijesti - njezin otac Jakša Šestić preminuo je u 72.…

7 sati prije