Kategorije Vijesti

Dodik za ‘miran razlaz’ u BiH, Vučić ne zna za Janšin ‘non paper’

Širi dalje

Predsjedatelj Predsjedništva BiH Milorad Dodik ponovio je u četvrtak, u susretu sa srbijanskim  predsjednikom Aleksandrom Vučićem u Beogradu, svoje stajalište o “mirnom razlazu” u BiH, a Vučić je pak istaknuo kako ne zna za navodni “non paper” slovenskog premijera Janeza Janše o rješenju za BiH.



Dodik je, prigodom primopredaje cjepiva koje Srbija donira Republici Srpskoj, istaknuo da ideja o mirnom razlazu Bosne i Hercegovine “nije nova”. “I oni kojima se sviđa i kojima se ne sviđa, uglavnom svi su jedinstveni u činjenici da BiH kakva je sada ne može i ako ne može, onda bi bilo dobro da se razgovara o mirnom razlazu”, rekao je Dodik, navodeći kako od Vučića očekuje da “prihvati jedan takav koncept”, premda razumije Vučićeva stajališta o odnosima u regiji.

Dodik je, navodeći kako “nije vidio nikakav dokument” koji je, navodno, Janša uputio Bruxellesu, niti zna “je li on uopće postoji”, ocijenio kako je “impresivno” koliku je “političku galamu” podiglo to je što je “netko spomenuo opciju o mirnom razlazu”. On je ponovio kako je njegova koncepcija “miran, a ne ratni razlaz”, optuživši “one koji žele unitarnu državu” kako hoće da njome “upravljaju Bošnjaci i da majoriziraju Srbe i Hrvate”. Dodik je ukazao kako “onima kojima smeta razlaz u BiH ne smeta otcjepljenje Kosova od Srbije”.

Vučić je danas izbjegao izravno govoriti o navodnom prijedlogu slovenskog premijera Janeza Janše, ustvrdivši kako taj papir niti je vidio, niti zna za bilo kakvu inicijativu o mirnom razlazu BiH.  “Naš odnos prema BiH je poznat – mi poštujemo integritet BiH i poštujemo njezin suverinitet tamo gdje on postoji institucionalno”, poručio je Vučić.

Premda je polemika oko navodnog non-papera imala i širi odjek na području zapadnog Balkana, cijela afera, po svemu sudeći, nastavlja se na ofenzivu oporbene ljevice protiv Janše i njegove vlade, koja ima tijesnu većinu u parlamentu. Do toga dolazi u kritično razdoblje, nekoliko mjeseci prije nego Slovenija, po drugi put u 17 godina članstva, preuzme predsjedanje Vijećem EU-a.

Za lokalne tiskane i elektroničke  medije u Hrvatskoj, Sloveniji, BiH, Srbiji i Makedoniji oko tog pitanja već je dalo svoje izjave više slovenskih  oporbenih političkih aktera i novinara bliskih oporbi. U njima se ponovo otvoreno izražavaju bojazni da Janša Ljubljanu udaljava od središnje europske politike i vodi je prema iliberalnim režimima Višegradske skupine zemalja, Rusiji ili Srbiji, a neki ga kritiziraju što je podržao i hrvatski non paper o BiH, unatoč još uvijek nesređenim odnosima oko graničnog pitanja na moru.

Hina/Foto: Tanjug


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Jedan grad u bivšoj državi Tito je mrzio iz dna duše, uvijek ga je izbjegavao

Josip Broz Tito, doživotni predsjednik SFRJ, preminuo je 4. svibnja 1980.  godine. Tog dana na…

5 sati prije

Butalno pretukao političara SPD-a pa se predao. Policija šokirana kad su vidjeli tko je

Njemačkim se vlastima u nedjelju predao 17-godišnji tinejdžer, tvrdeći da je jedan od počinitelja nasilnog…

5 sati prije

Trpimir Goluža: “Trnjanski kresovi” i filoustaše

Teret indoktrinacije, nelustrirana i glorificirana totalitarna prošlost te povijesni lomovi nacionalne politike najbolnije se u…

6 sati prije