Kategorije HrvatskaNaslovna

Hrvatska vlada među najlošijima na svijetu, od 144 države samo je šest gorih

Širi dalje

Hrvatska je Vlada među najmanje učinkovitima na svijetu, pokazalo je godišnje izvješće Svjetskoga gospodarskog foruma o konkurentnosti. Analizirane su 144 države, iza nas je samo pet zemalja. Prema analizi, nedovoljna učinkovitost Vlade znatno je utjecala na spori oporavak hrvatskog gospodarstva.



Istraživanje Svjetskog ekonomskog foruma za Vladu je završilo neslavno. Tek su rijetki, poput Venezuele i Italije, lošiji od nas, a među 10 najgorih je i Srbija. Parametri za ocjenu bili su rastrošnost u državnoj potrošnji, transparentnost u vođenju politike, te razina birokratiziranosti. Potpredsjednik Vlade Branko Grčić, nije bio upoznat s istraživanjem, ali ni previše zabrinut njegovim rezultatima.

Na nekim drugim ljestvicama konkurentnosti, vrlo relevantnim kao što je Doing Business, smo se pomjerili naprijed za 25 mjesta, što sigurno jeste rezultat djelovanja i naše Vlade, kaže Grčić.

U oporbenom HDZ-u zaprepašteni kako Vlada olako prima udarac za udarcem. Zar se onda čuditi da s takvom Vladom, koju ozbiljne međunarodne institucije ocjenjuju najlošijom, može biti išta bolje? Hrvatska više ne može izdržati ovako lošu Vladu s ovako deprimirajućim pokazateljima i njihovim rezultatima, kaže Goran Marić, saborski zastupnik HDZ-a.

Umjesto da stvari idu nabolje, kažu stručnjaci, u provedbi reformi stalno radimo korak naprijed, pa dva natrag.

Najveću razinu učinkovitosti pokazale su vlade u Kataru, Singapuru i Finskoj, a zanimljivo je da se među najboljih deset našla i Ruanda.

MP/foto:hrt


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Ante Tomić napokon nam je otkrio zašto se raspala JNA

Jugoslavija je imala JNA, JNA je imale tenkove, avione, rakete,  parade… i Lazanskog. Ali se…

3 sata prije

Dalija pisala Saboru: ‘Skinite mi imunitet, evo zašto me tuži Paraga’

"Ovim putem upućujem javni apel svim saborskim zastupnicima 11. saziva Hrvatskog sabora da uvaže zahtjev…

4 sata prije

Klarić: SDP se lažima o tri ‘Bačićeva zakona’ spušta na razinu marginalne stranke

HDZ-ov saborski zastupnik Tomislav Klarić rekao je u nedjelju da se u javnosti iznose dezinformacije…

4 sata prije