Kategorije Vijesti

Imunolog Polić: Bilo bi jako loše da se preklope korona i gripa

Širi dalje

Naš virusni imunolog iz Rijeke prof. dr. sc. Bojan Polić izabran je za predsjednika Europske federacije imunoloških društava (EFIS), koja broji 14.000 znanstvenika. U emisiji Dobro jutro Hrvatska osvrnuo se na pandemiju koronavirusa, ali i sezonu gripe, koja dolaskom hladnijih dana predstavlja novu opasnost.



– Gripa se donekle sakrila jer smo se pridržavali mjera, a i ona je manje infektivnija u odnosu na koronu. S obzirom da smo relaksirali mjere u većini slučajeva mislim da bi se i gripa mogla pojaviti. Bilo bi loše da se preklope korona i gripa i da imamo obje epidemije u isto vrijeme. To bi moglo biti

devastirajuće za neke ljude pogotovo starije, rekao je profesor Polić.
Kad je riječ o pandemiji koronavirusa, rekao je da se nije dovoljno ljudi cijepilo.

– Cjepiva su najbolji doseg medicine u zadnjih 100-tinjak godina. Pokazala su se efikasnim kontra raznih bolesti, neke su iskorijenjene, neke se drže pod kontrolom, a vidimo i da djeluju na primjeru Covida jer preveniraju teže oblike bolesti i smrti, rekao je.

– Ne znam jel to nepovjerenje u sustav, znanost ili kriva informiranost. Ako idemo od zapada Europe do istoka, taj postotak drastično opada. U zapadnim europskim zemljama procijepljenost je iznad 70, čak i 80 posto, kod nas je 50 posto, a u Bugarskoj i manje. To nije dobro jer uz prisustvo delta varijante koronavirusa prijeti nam porast broja hospitaliziranih i umrlih, istaknuo je.

“Neshvatljivo je da se ljudi više boje cjepiva nego COVID-a”

EFIS je krovna organizacija imunologa u Europi, i to ne samo na području Europske unije, već na geografskom području Europe.
– Sistem je takav da se budući predsjednik bira na tri godine i onda je pripravnik. Ja ću predsjednik postati tek 2024.-2027., a nakon toga bit ću bivši predsjednik. To znači da sam svih devet godina u Upravnom odboru, rekao je profesor Polić istaknuvši kako je to i veliko priznanje za Hrvatsku.

– Hrvatsko imunološko društvo je vrlo aktivno. Imamo dva velika centra u Zagrebu i Rijeci. Sjedište hrvatskog imunološkog društva je u Rijeci koja ima dugu tradiciju imunologije još od 1971. kada je bila prva trasplantacija bubrega. Proteklih desetljeća dosta se razvijala, postoji i međunarodna prepoznatljivost, što je rezultiralo i ovim izborom, rekao je Polić.

Foto:hrt


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Dalić pred utakmicu odluke: “Moramo se postaviti kao favoriti i biti hrabri”

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić najavio je predstojeći susret s Panamom u drugom kolu Svjetskog prvenstva,…

10 sati prije

Nakon dugo vremena oglasio se Karamarko: ‘Oblaci bunike nadvili se nad Hrvatskom’

Tomislav Karamarko, bivši potpredsjednik Vlade koji se već gotovo 10 godina ne bavi aktivnom politikom, nakon…

10 sati prije

Umro ruski novinar koji je otkrio da Putin ima ljubavnicu. Jeo je gljive

Grigorij Nehorošev, šezdesetdevetogodišnji ruski novinar i bivši glavni urednik ugašenog lista Moskovski korespondent, preminuo je…

11 sati prije