Kategorije Vijesti

Otvoren Vukovarski vodotoranj, posjetitelji na simbol Grada mogu od subote

Širi dalje

Svečanim programom uz nastupe brojnih umjetnika u Vukovaru je u petak navečer bez nazočnosti građana otvoreno memorijalno područje “Vukovarski vodotoranj-simbol hrvatskog zajedništva” u sklopu kojega središnje mjesto zauzima obnovljeni Vodotoranj, simbol obrane grada u Domovinskom ratu.

 



Nakon što je himnu Republike Hrvatske izvela klapa Hrvatske ratne mornarice sv. Florijan, državni stijeg na vrh vodotornja, podigao je Krešimir Đalto, sin pokojnog vukovarskog branitelja Hrvoja Đalte koji je s, također pokojnim braniteljem Ivanom Ivanikom, podizao zastavu na Vodotornju svaki put kada bi ona za vrijeme napada na Vukovar bila srušena.

Zbog epidemioloških prilika vukovarske gradske vlasti odlučile su svečano otvorenje Vodotornja u čiju je obnovu uloženo 46 milijuna kuna od kojih su 39 milijuna kuna donacije oko 7.000 donatora iz Hrvatske i svijeta, održati bez nazočnosti građana, uz online prijenos na Facebooku i lokalnim televizijskim postajama.

Građani će Vodotoranj moći posjetiti od subote, 31. listopada uz pridržavanje propisanih epidemioloških mjera.

Projekt obnove izradili su arhitekti zagrebačke „Radionice arhitekture”, a radovi su počeli u svibnju 2017. godine te su trebali biti okončani do kraja 2018., ali zbog brojnih problema koji su se nadvili nad taj projekt, produžili su se do jeseni ove godine.

Posjetitelje već na ulazu u Vodotoranj dočekuju memorijalne stube kojima se penje do memorijalne sobe u kojoj je postavljeno šest interaktivnih ekrana s multimedijalnim sadržajem koji govore o Domovinskom ratu, žrtvi Vukovara i povijesti Vodotornja.

Iz memorijalne sobe memorijalnom stazom uspinje se do vidikovca, a sama staza simbolizira teški uspon Republike Hrvatske u borbi za slobodu i neovisnost.

Na Vodotoranj je u agresiji bivše JNA i srpskih terorističkih postrojbi 1991. godine palo 640 projektila.

 

Na vidikovcu, pokraj jarbola s hrvatskim državnim stijegom postavljene su stope pokojnih vukovarskih branitelja s Mitnice Ivana Ivanike i Hrvoja Đalte. Uređeno je i područje oko Vodotornja s amfiteatrom s 100 sjedećih mjesta, dječjim igraištem i caffe barom.

Na svečanosti otvorenja nisu održani govori, a nastupili su brojni estradni umjetnici među kojima Vladimir Košić-Zec, Najbolji hrvatski tamburaši, Ivana i Marija Husar, Jacques Houdek i drugi.

Vukovarski gradonačelnik Ivan Penava gostujući u RTL Danas rekao je kako je prvotni plan bio napraviti veličanstvenu feštu, okupiti cijelu Hrvatsku kao i hrvatsku dijasporu, ali ih je u tome spriječila korona.

‘Učinit ćemo sve da, osim toga da Kolona tog dana, kao i uvijek bude najvažnija, da nam životi i zdravlje sudionika budu na prvom mjestu’, rekao je Penava koji bi se u Koloni sjećanja trebao susresti s premijerom i predsjednikom.

‘Susret ćemo se ili nećemo. Moje mišljenje je da trebaju biti ovdje, ali 18. studenog u Vukovaru nema mjesta za funkciju, politiku i imena’, rekao je.

Osvrčući se na optužbe Andreja Plenkovića i Zorana Milanovića za širenje radikalizma, Penava je rekao kako ‘imamo toliko ozbiljnog posla da ne može komentirati njihove izjave’.

‘To bi od mene bilo nerealno i neozbiljno. Ipak sam više usmjeren na događanja poput ovoga danas’, rekao je vukovarski gradonačelnik.

(Hina/Foto: FaH)

 


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

U Zaprešiću beba bačena u kontejner! U bolnici je i izvan životne opasnosti

Sinoć je u Zaprešiću pored Zagreba nađena beba koja je umotana u deku bačena u…

24 minute prije

Dabru pitali kakav je Plenković pregovarač: “Kao kad upoznate novu djevojku…’

Glavi tajnik Domovinskog pokreta Josip Dabro spominje se kao potencijalni kandidat za ministra poljoprivrede. Za…

3 sata prije

Baturina se čudi HNS-ovu pravilu u finalu Kupa, a na jedno pitanje izbjegao odgovor

U srijede 15. svibnja od 19 sati na maksimirskom stadionu igra se prva utakmica finala…

13 sati prije