Hrvatski nogometni savez odlukom Županijskog suda u Varaždinu pravomoćno je izgubio sudski spor koji su prije skoro pet godina protiv najvišeg nogometnog tijela u državi pokrenuli novinari Indexa i portal Index.hr. objavljeno je na tom portalu
HNS je 2015. godine odlukom Davora Šukera na svom webu objavio posebno priopćenje u kojem novinarima Indexa zabranjuje pristup hrvatskoj reprezentaciji, svim utakmicama, treninzima i press-konferencijama Saveza te nalaže svim svojim članovima – klubovima, igračima i trenerima – da ne komuniciraju i ne surađuju s novinarima Indexa, a sve zbog njihovog kritičkog pisanja o vrhušci HNS-a, malverzacijama u hrvatskom nogometu i zagovaranju navijačkog bojkota nogometne reprezentacije.
HNS je spriječio novinare tog portala fa prate reprezentaciju i izvještavaju javnost o radu HNS-a te ih u svom proglasu prozvao za “pozivanje na neprijateljstvo” te “nanošenje štete hrvatskim interesima”.
Prvostupanjskom presudom Općinskog suda u Zagrebu iz 2018. godine utvrđeno je da Šuker i HNS nisu smjeli sprječavati novinare Indexa u izvještavanju, zabraniti im ulaz na utakmice reprezentacije, pristup stadionima na kojima igra Hrvatska te izvještavanje s europskih i svjetskih prvenstava. HNS se žalio na presudu, ali je Županijski sud u Varaždinu u potpunosti odbacio njihovu žalbu te potvrdio presudu zagrebačkog Općinskog suda.
Nogometni savez dužan je Indexu i petorici njegovih novinara nadoknaditi pravnu štetu, kao i pripadajuće kamate te trošak parničnog postupka, u sveukupnom iznosu od oko 230 tisuća kuna.
Štetu koju je načinio Davor Šuker Indexu će platiti HNS.
“Žalbeni razlozi HNS-a potpuno su neosnovani. HNS netočno i proizvoljno utvrđuje propise. Kao tijelo koje obavlja javnu službu dužni su dati potpune i pravovremene informacije o pitanjima iz svog djelokruga na način da su iste dostupne novinarima pod jednakim uvjetima, a tu obvezu je HNS povrijedio štetnim radnjama prema portalu Index i njegovim novinarima. Suprotno žalbenom stajalištu HNS-a, ovaj sud zaključuje da pobijana presuda ne sadrži nikakve nedostatke zbog kojih se navodno ne bi mogla ispitati njezina pravilnost i zakonitost, naprotiv – ista sadrži razloge o svim odlučnim činjenicama, izneseni razlozi su potpuno jasni i određeni”, stoji u presudi Županijskog suda u Varaždinu, kojom je prvi put u povijesti sudskim presudama pravomoćno riješeno da je HNS tijelo javne vlasti te da se protivno zakonu postavio kao privatna organizacija i proglasio svoje presice i utakmice “privatnim događajima”, a podatke o poslovanju “poslovnom tajnom”.
Podsjetimo kako je uopće došlo do skandaloznog poteza Davora Šukera koji je zbog kritičkog izvještavanja o malverzacijama u hrvatskom nogometu uveo zabrane novinarima Indexa i reprezentaciju proglasio privatnim poslom.
HNS kao metu objavio fotografiju novinarke Indexa u dresu Hajduka, a novinaru Indexa oteo mobitel
U rujnu 2015. godine zaštitari tvrtke Sokol Marić, pod ugovorom s HNS-om, novinare Indexa Deu Redžić, Zvonimira Alača i Darija Dalmaciju su prvi put spriječili da uđu na press-konferenciju HNS-a, dok je predsjednik HNS-a Davor Šuker tom prilikom s leđa fizički napao Indexovog novinara Alača i iz ruke mu istrgnuo mobitel. Glasnogovornik HNS-a Tomislav Pacak urednici Indexa Dei Redžić kazao je da ne može ući na press-konferenciju jer je riječ o privatnom događaju koji organizira HNS, pozivajući se i na nepostojeće odredbe Ustava o “pozivanju na neprijateljstvo”, kako je okarakterizirao kritičko pisanje Indexa o njegovim šefovima.
Od tog dana do donošenja prvostupanjske presude i privremene mjere vraćanja akreditacija i pristupa informacijama novinarima Indexa svi naši upiti HNS-u ostali su neodgovoreni te je svim djelatnicima i suradnicima Indexa zabranjen pristup svim utakmicama reprezentacije koje se igraju u Hrvatskoj i u inozemstvu te u sklopu velikih natjecanja. U nezabilježenom slučaju HNS je zabranio reporterima Indexa pristup njihovom radnom mjestu i tijekom utakmica Hrvatskog nogometnog kupa, koje organizira HNS, kao i ulaz na Skupštine Saveza.
Dva dana prije incidenta HNS je u potezu bez presedana na svom webu objavio priopćenje kojim novinarima Indexa zabranjuje dolazak na utakmice i treninge reprezentacije te ulazak u prostorije Saveza, a od igrača i njihovih obitelji traži da ne surađuju s Indexom. Pritom je poput mete objavljena privatna fotografija tadašnje urednice Index Sporta Dee Redžić u Hajdukovu dresu, snimljena tijekom proslave stogodišnjice kluba, kao i njezine privatne fotografije s bakljom u ruci.
Takav potez HNS-a uslijedio je nakon što je Index podržao bojkot navijača protiv privatizacije hrvatske reprezentacije i Saveza, uz slogan “UZ HRVATSKU UVIJEK, UZ MAMIĆA NIKAD!” te navijački poziv reprezentativcima da dignu glas protiv samovolje čovjeka koji je danas osuđeni kriminalac i bjegunac od hrvatskog pravosuđa. Hajduk je bio jedini član HNS-a koji je tada otvoreno kritizirao potez HNS-a, objavio je portal Index.
U rovinjskom hotelu Lone jučer je održan jubilarni, 35. izbor Kraljice Hrvatske 2025. za Kraljicu…
Trener nogometaša Osasune Alassio Lisci rekao je da hrvatski napadač Ante Budimir "živi za gol",…
'Mislim da se sve više na proces proširenja pokušava staviti svojevrsna geopolitička optika, koja ima…
Komentiraj