Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) okončala je istragu o zagrebačkoj tvrtki Fragaria i odredila joj kazu od 350 tisuća kuna zbog korištenja pregovaračke pozicije u nametanju nepoštenih trgovačkih praksi u pregovorima o otkupu s uzgajivačima lubenica, piše portal Ja Trgovac.
Fragaria, koju su 1992. osnovali Tihomir Peraić, Stanko Barbarić i Questus Private Equity fond Borislava Škegre, najveća je hrvatska tvrtka za trgovinu voćem i povrćem.
AZTN je istragu pokrenuo na temelju prijava iz srpnja 2018. godine i njihova preliminarna istraga pokazala je da imaju osnova za pokretanje postupka.
Pokazalo se da je Fragaria nakon stupanja na snagu Zakona o zabrani nepoštenih trgovačkih praksi u lancu opskrbe hranom, tijekom 2018. ogdine sklopila ugovore s 38 proizvođača lubenica, ukojima cijene nisu bile jasno određene niti je navedeno na temelju čega će se cijene računati i kako se cijene mogu korigirati, što zakon sve nalaže. Tvrtka ni u svojim Općim uvjetima otkupa nije imala jasne kriterije cijena.
Neki dobavljači žalili su se da im je Fragaria obračunavala popust na avansno plaćanje veći od ugovorenog, i tako rušila cijenu lubenica. Kad je u lipnju i srpnju 2018. počela isporuka lubenica, Fragaria je otkupljivala lubenice prve klase po otkupnoj cijeni druge klase. Od srpnja do listopada kasnila je s plaćanjem više od propisanih 30 dana.
Kako objašnjava Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja, sve zajedno dovoljno je za maksimalnu kaznu od 3,5 milijuna kuna, a kad su u obzir uzeli trajanje nezakonitih praksi i neke olakotne okolnosti, kazna je završila na spomenutih 350 tisuća kuna.
M.M. /Foto: Maxportal
Dr. Sanja Barić je čestitala hrvatskim rukometašima na sportskom uspjehu, ali je cijelu situaciju koja…
Doček hrvatskih rukometaša na Trgu bana Jelačića, koji je organizirala Vlada Republike Hrvatske, privukao je…
Deseci tisuća navijača dočekalo je na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu hrvatsku rukometnu reprezentaciju,…
Komentiraj