Kategorije Premium sadržaj

Karolina V. Krišto: Izborni zakon i prava nacionalnih majina u Njemačkoj i Hrvatskoj

Širi dalje

Izbori u Njemačkoj održani su 24. rujna 2017., rezulatete znamo. Angela Merkel, s nešto slabijim rezultatom, je nova stara kancelarka. Ljevica je dovijela potop s najlošijimm rezultatom unatrag 70 godina (od 1949.) a uspjeh žestoke desnice izazvao je zgražanje poražene ljevice.



S obzirom na to da se u Hrvatskoj ponovno aktualizirala tema izbornog zakona i izbora zstupnika nacionalnih manjina, Karolina Vidović Kristo u emisiji Dobro jutro Hrvatska analizirala je prednosti njemačkog izbornog sustava i usporedbu zastupnika nacionalnih manjina u Hrvatsko sa zemljama u tranziciji.

Njemčaka: 

  • može se glasovati i dopisno
  • građani imaju dva glasa
  • prvi je preferencijalni glas;
  • drugi glas je glas za stranku
  • izborni prag je za stranke 5%, ali ako manja stranka osvoji 3 ili više izravnih (preferencijalnih) mandata ona automatski postaje parlamentarna
  • koalicije se mogu sklapati tek nakon izbora
  • svaka stranka izlazi samostalno na izbore i mora svoju snagu dokazati na izborima
  • nakon izbora slijede pregovori i potpisuje se koalicijski ugovor koji uređuje odnose stranaka, definira njihov program a ugovor je javan
  • u parlamentu se tajnim glasovanjem i natpolovičnom većinom bira kancelar

 

MANJINE

Većina zemalja EU politička prava svih građana, tako i pripadnika manjina, definira Ustavnim zakonom zajamčenim pravom na jednakost. Tako i Njemačka. Njemačka nema institut zajamčenih mandata iz kvote narodnih manjina.

U cijeloj EU države EU samo su četiri države tranzicijske, koje imaju institut zajamčenog mandata za narodne manjine su Hrvatska, Mađarska, Rumunjska i Slovenija. Ovakvo rješenje predviđeno je kao privremeno, na sto upozorava i Venecijanska komisija.

Mađarska:

Liste za manjine; ako ne prođu zadani izborni prag mogu u parlamentarnoj raspravi sudjelovati s jednim zastupnikom, ali taj zastupnik nema pravo glasa

Rumunjska:

Aako ne prođu prag imaju pravo na jednog zastupnika, ako im je lista osvojila barem 5% prosječnog broja glasova za izbor jednog zastupnika

Slovenija:

Pripadnici mađarske i talijanske manjine, njih ukupno oko 10 tisuća, imaju po jedan zajamčen mandat. Hrvatska narodna manjina, koja broji gotovo 40 tisuća državljana Slovenije, dakle 4 puta vise od mađarske i talijanske, nema ni status manjine, a kamoli mandat!

Hrvatska

Pripadnici narodnih manjina u Hrvatskoj imaju 8 zajamčenih mandata sa svim pravima. Sve ostale zemlje članice EU nemaju zajamčene mandate za nacionalne manjine. Totalno ludilo srpske narodne manjine

U kontekstu javne rasprave o izmjeni hrvatskoga izbornoga zakona proteklih dana mnogi pokušavaju imputirati Hrvatskoj da donosi zakon protiv određenog dijela populacije, naglasila je Vidovic Kristo.

Pravda iz Republike Srbije piše: „Potpuno ludilo: Hrvatski istjeruju Srbe iz Sabora?!“, a citiraju i člana SDSS-a koji je rekao kako je izmjena izbornog zakona – antisrpska inicijativa. Imajući u vidu sve izneseno vezano uz praksu zajamčenih prava u Europskoj uniji, može se reći da su ove i ovakve izjave potpuno ludilo.

Također valja napomenuti kako Republika Srbija također nema institut zajamčenih mandata za manjine, i to na nijednoj razini vlasti, i u novim nacrtima zakona to ni ne predviđa.

MP/Foto:Screenshot


Širi dalje
Komentiraj

Najnovije

Dani armenske kulture. U subotu u Zagrebu misa na armenskom jeziku

Dane armenske kulture u Hrvatskoj organizirala je Armensko – hrvatska zajednica,  pokrovitelj je  Veleposlanstva Republike…

11 sati prije

Milanović Litre tvrdi da je pokraden! DIP objavio da nije glasao sam za sebe

Marko Milanović Litre, zastupnik Hrvatskih suverenista koji nije izabran u novi saziv Sabora, tvrdi da…

12 sati prije

Gordan Malić: Treba li Hrvatska financirati tjednik Novosti?

Novosti su politički i društveni tjednik Srba u Hrvatskoj sa sjedištem u Zagrebu. Izdaje ga…

13 sati prije