Kategorije Premium sadržaj

Podrška Izraela: Hrvatski prijedlozi izmjena Izbornog zakona u BiH su dobrodošli

Širi dalje

Izrael je pozdravio nedavne akcije koje su poduzele institucije Bosne i Hercegovine u cilju zaštite židovske zajednice u zemlji, saopćeno je iz Veleposlanstva Izraela u Bosni i Hercegovini. Također je pozdravio hrvatski prijedlog izmjena izbornog zakonodavstva u zemlji.



Veleposlanstvo, čije je sjedište u Tirani,  zaduženo i za Bosnu i Hercegovinu, pozvalo se na rezoluciju Doma naroda bosanskohercegovačkog Parlamenta kojom se podržava radna definicija pojma antisemitizam koju je odredila Međunarodna alijansa za sjećanje na holokaust. Rezolucija je donesena na inicijativu potpredsjednika Sabora Dragana Čovića.

Veleposlanstvo je također pozdravilo sličnu odluku koju je donijelo Predsjedništvo BiH na inicijativu srpskog člana Predsjedništva Milorada Dodika kao i potez gradskih vlasti u Mostaru da preimenuju sporne nazive ulica.

“Država Izrael podržava nedavne korake koje su poduzele razne institucije Bosne i Hercegovine, a koji su od koristi svim njenim građanima i njenoj židovskoj zajednici, te se nada da su ovi koraci izraz dobrodošlog trenda i da će drugi bh. gradovi i njihovi dužnosnici biti u prilici nadahnuti ovim pozitivnim iskoracima grada Mostara, te da će napraviti pravi izbor kada su u pitanju preimenovanja ulica i javnih ustanova koje nose uvredljive nazive“, istaknuo je.

Također, Veleposlanstvo se dotaknulo pitanja izborne reforme u Bosni i Hercegovini, istaknuvši nužnost legitimnog predstavljanja, provedbu sudskih presuda koje se odnose na prava manjina, te pozdravilo prijedlog izmjena Izbornog zakona koji je predložila hrvatska strana.

“Država Izrael čvrsto vjeruje da su Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini i njegovim Aneksom IV – Ustavom Bosne i Hercegovine, uspostavljen održiv sustav podjele vlasti između konstitutivnih naroda i njihovih političkih predstavnika. Država Izrael čvrsto vjeruje da se to mora poštovati i uzeti u obzir pri razmatranju rješenja za izborni zakon, koji istovremeno mora osigurati dva ključna načela – jednakost i nediskriminaciju”, ističe se u priopćenju.

Jedan od načina održavanja ovih ključnih principa, dodaje se, je legitimno predstavljanje, što je potvrdio i Ustavni sud BiH, a “bez kojeg sustav konsocijacijske demokracije ne bi bio niti provediv niti održiv”.

“S tim u vezi, predmet Sejdić-Finci (predmet ECHR-a koji tretira prava manjina u izbornom procesu), kao i druge presude Europskog suda za ljudska prava, tek treba biti implementiran. Nedovoljna implementacija ostaje teret za BiH. U tom smislu dobrodošla je spremnost i prijedlozi hrvatske strane o izmjenama izbornog zakona”, ističu u veleposlanstvu.

R.I. /Foto: Fena ( Na fotografiji Noah Gal Gendler, veleposlanik Izraela)


Širi dalje
Komentiraj
Podjeli
Objavljeno od

Najnovije

Jedan grad u bivšoj državi Tito je mrzio iz dna duše, uvijek ga je izbjegavao

Josip Broz Tito, doživotni predsjednik SFRJ, preminuo je 4. svibnja 1980.  godine. Tog dana na…

2 sata prije

Butalno pretukao političara SPD-a pa se predao. Policija šokirana kad su vidjeli tko je

Njemačkim se vlastima u nedjelju predao 17-godišnji tinejdžer, tvrdeći da je jedan od počinitelja nasilnog…

2 sata prije

Trpimir Goluža: “Trnjanski kresovi” i filoustaše

Teret indoktrinacije, nelustrirana i glorificirana totalitarna prošlost te povijesni lomovi nacionalne politike najbolnije se u…

3 sata prije